Emigranci przesyłają miliardy do Polski
Co trzeci Polak przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii wysyła pieniądze do kraju. Średnia kwota przekazu, jak podaje Narodowy Bank Polski, wynosi ok. 730 funtów. To oczywiście kwota przeciętnego przelewu, a nie comiesięcznego przelewu. Raz w miesiącu lub częściej przekazuje pieniądze do Polski zaledwie ok. 20 proc. emigrantów. W ujęciu łącznym są to jednak ogromne kwoty: w 2018 roku Polacy żyjący na emigracji przesłali do kraju w sumie ponad 15 miliardów złotych!
ZOBACZ TAKŻE: Darmowe kupony do McDonald’s to oszustwo! Złodzieje podszywają się pod znaną sieć
Liczba zagranicznych przelewów online rośnie
W jaki sposób Polacy wysyłają pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski? Najrzadziej (15 proc.) robią to osobiście, przy okazji wizyty w kraju lub przez zaufane osoby. Coraz rzadziej korzystamy z „tradycyjnych” przekazów zagranicznych, czyli usług takich firm, jak Western Union czy MoneyGram.
Rośnie za to znaczenie „transferu z rachunku bankowego” – to już niemal połowa (49 proc.) wszystkich przekazów, podczas gdy dwa lata temu było to zaledwie 29 proc. Na tę liczbę składają się zarówno tradycyjne przelewy bankowe, jak i usługi przekazów zagranicznych przez internet. Przelewy online są najczęściej realizowane jako przelewy z rachunku bankowego – tylko w nieco „sprytniejszy” i tańszy sposób niż zwykły, zagraniczny przelew bankowy.
Technologiczna rewolucja i duże oszczędności
Na to, ile naprawdę kosztuje przelew zagraniczny, mają wpływ dwa elementy: opłaty i kurs wymiany waluty. Operatorzy przekazów mogą zarabiać na jednym i na drugim. Jeśli chwalą się niską opłatą lub jej brakiem – to zapewne „ukryją” ją w mniej korzystnym dla klienta kursie walutowym. Jeśli oferują dobry kurs, to należy liczyć się z wyższą opłatą. Na szczęście, silna konkurencja i rosnące wymagania klientów wymuszają większą przejrzystość. Dlatego firmy zwykle jasno informują o tym, co najważniejsze, czyli jaka kwota trafi na rachunek odbiorcy przelewu. Im wyższa, tym lepiej. I w zasadzie nie ma znaczenia, czy zawdzięczamy to niskim opłatom czy korzystnemu kursowi.
SPRAWDŹ TEŻ: Koniec kolejek do Paczkomatów. Przed świętami otworzymy je za pomocą aplikacji mobilnej
– Monito.com to porównywarka aktualnych kosztów przelewów u wszystkich liczących się operatorów – tłumaczy François Briod, założyciel serwisu – Wystarczy wybrać, z jakiego kraju będzie realizowany przelew, kraj odbiorcy oraz przesyłaną kwotę, a po chwili otrzymamy informację o tym, jaką sumę dostarczą do odbiorcy poszczególni usługodawcy. Dodatkowo w naszym serwisie zamieszczamy także informację o czasie realizacji przelewu, formach płatności oraz oceny i opinie o danym serwisie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Glovo już działa w Polsce. Kurier dostarczy do domu jedzenie i zakupy
Z serwisu Monito warto korzystać za każdym razem, gdy chcemy zlecić przelew za granicę. Dlaczego? Cenniki i kursy walut stale się zmieniają, a oferta, która była najkorzystniejsza wczoraj, następnego dnia może ustępować konkurencji. Na rynku wciąż pojawiają się też nowi gracze specjalizujący się w zagranicznych przelewach. Porównywarka na bieżąco dokonuje ich kompleksowej oceny, ale też uwzględnia tylko te podmioty, które działają zgodnie z prawem i posiadają odpowiednie zezwolenia organów nadzoru finansowego w krajach, w których świadczą swoje usługi - czytamy w komunikacie prasowym.
Źródło: monito.com/pl