Teraz łatwiej sprawdzisz jak najtaniej wysłać pieniądze za granicę

2019-11-24 13:59 ŁT
Pieniądze
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dzięki dziesiątkom sprawnie działających, wygodnych serwisów oferujących przekazy zagraniczne przez internet, nie jesteśmy już skazani na absurdalnie drogie przelewy bankowe. Mimo że koszty takich przekazów są zdecydowanie niższe niż usługi banków, to różnice pomiędzy poszczególnymi firmami bywają znaczne. By szybko znaleźć operatora zagranicznych przelewów i sprawdzić, który ma najkorzystniejszą ofertę, teraz wystarczy skorzystać z porównywarki.

Emigranci przesyłają miliardy do Polski
Co trzeci Polak przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii wysyła pieniądze do kraju. Średnia kwota przekazu, jak podaje Narodowy Bank Polski, wynosi ok. 730 funtów. To oczywiście kwota przeciętnego przelewu, a nie comiesięcznego przelewu. Raz w miesiącu lub częściej przekazuje pieniądze do Polski zaledwie ok. 20 proc. emigrantów. W ujęciu łącznym są to jednak ogromne kwoty: w 2018 roku Polacy żyjący na emigracji przesłali do kraju w sumie ponad 15 miliardów złotych!

ZOBACZ TAKŻE: Darmowe kupony do McDonald’s to oszustwo! Złodzieje podszywają się pod znaną sieć

Liczba zagranicznych przelewów online rośnie
W jaki sposób Polacy wysyłają pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski? Najrzadziej (15 proc.) robią to osobiście, przy okazji wizyty w kraju lub przez zaufane osoby. Coraz rzadziej korzystamy z „tradycyjnych” przekazów zagranicznych, czyli usług takich firm, jak Western Union czy MoneyGram.

Rośnie za to znaczenie „transferu z rachunku bankowego” – to już niemal połowa (49 proc.) wszystkich przekazów, podczas gdy dwa lata temu było to zaledwie 29 proc. Na tę liczbę składają się zarówno tradycyjne przelewy bankowe, jak i usługi przekazów zagranicznych przez internet. Przelewy online są najczęściej realizowane jako przelewy z rachunku bankowego – tylko w nieco „sprytniejszy” i tańszy sposób niż zwykły, zagraniczny przelew bankowy.

Technologiczna rewolucja i duże oszczędności
Na to, ile naprawdę kosztuje przelew zagraniczny, mają wpływ dwa elementy: opłaty i kurs wymiany waluty. Operatorzy przekazów mogą zarabiać na jednym i na drugim. Jeśli chwalą się niską opłatą lub jej brakiem – to zapewne „ukryją” ją w mniej korzystnym dla klienta kursie walutowym. Jeśli oferują dobry kurs, to należy liczyć się z wyższą opłatą. Na szczęście, silna konkurencja i rosnące wymagania klientów wymuszają większą przejrzystość. Dlatego firmy zwykle jasno informują o tym, co najważniejsze, czyli jaka kwota trafi na rachunek odbiorcy przelewu. Im wyższa, tym lepiej. I w zasadzie nie ma znaczenia, czy zawdzięczamy to niskim opłatom czy korzystnemu kursowi.

SPRAWDŹ TEŻ: Koniec kolejek do Paczkomatów. Przed świętami otworzymy je za pomocą aplikacji mobilnej

wysyłanie pieniędzy za granicę
Autor: materiały prasowe wysyłanie pieniędzy za granicę

– Monito.com to porównywarka aktualnych kosztów przelewów u wszystkich liczących się operatorów – tłumaczy François Briod, założyciel serwisu – Wystarczy wybrać, z jakiego kraju będzie realizowany przelew, kraj odbiorcy oraz przesyłaną kwotę, a po chwili otrzymamy informację o tym, jaką sumę dostarczą do odbiorcy poszczególni usługodawcy. Dodatkowo w naszym serwisie zamieszczamy także informację o czasie realizacji przelewu, formach płatności oraz oceny i opinie o danym serwisie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Glovo już działa w Polsce. Kurier dostarczy do domu jedzenie i zakupy

Z serwisu Monito warto korzystać za każdym razem, gdy chcemy zlecić przelew za granicę. Dlaczego? Cenniki i kursy walut stale się zmieniają, a oferta, która była najkorzystniejsza wczoraj, następnego dnia może ustępować konkurencji. Na rynku wciąż pojawiają się też nowi gracze specjalizujący się w zagranicznych przelewach. Porównywarka na bieżąco dokonuje ich kompleksowej oceny, ale też uwzględnia tylko te podmioty, które działają zgodnie z prawem i posiadają odpowiednie zezwolenia organów nadzoru finansowego w krajach, w których świadczą swoje usługi - czytamy w komunikacie prasowym.


Źródło: monito.com/pl

Najnowsze