aplikacje mobilne/wakacje

i

Autor: materiały prasowe

Wakacje w pandemii droższe niż rok temu! Tak zaoszczędzisz!

2021-08-06 19:09

Wakacje 2021. Po ponad rocznym zamrożeniu gospodarki i zamknięciu w domach ludzie powoli wracają do podróżowania. Wraz ze szczepieniami i nadzieją na powrót do normalności znów zapragnęliśmy urlopów za granicą. Ich zaplanowanie nie jest najłatwiejszą sztuką, dlatego warto poznać usługi finansowe, które zarówno pomogą zachować harmonię i spokój, jak również oszczędzą niepotrzebnych wydatków.

Według analizy przeprowadzonej przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT), chęć do zagranicznych wyjazdów w 2021 roku deklaruje znacznie więcej osób, niż w roku 2020. Choć pandemia wpłynęła na sposób podróżowania, to nastroje badanych są o wiele bardziej optymistyczne. Szczególne chęci do urlopu czy nawet krótkiego wypadu na weekend deklarują przedstawiciele tzw. pokolenia X, czyli osoby w wieku 40+.

Wakacje w kraju czy za granicą?

Z powodu COVID-19 zmieniliśmy zarówno sposób planowania podróży, jak i kierunki naszych wyjazdów. Z badań przeprowadzonych przez TNS Katar na zlecenie Związku Banków Polskich wynika, że po roku pandemii aż 19 proc. Polaków nie wybierze się na żadne wakacje, 63 proc. zaplanowało swoje urlopy w kraju, a 14 proc. postanowiło wyjechać za granicę. To spadek w stosunku do np. 2019 roku, gdy chęć wyjazdu na wypoczynek za granicę deklarowało ok. 23 proc. ankietowanych. Największą różnicę widać w tym, że częściej planujemy wakacje na rodzimym terenie.

Dokąd jednak wybierają się ci, który zdecydowali się na zagraniczne wakacje w 2021? Polacy najczęściej wskazują Grecję i Turcję, natomiast w dalszej kolejności: Egipt, Hiszpanię, Bułgarię, Cypr, Chorwację, Tunezję i Maltę. Podróżujemy do tych samych miejsc, co w latach poprzedzających pandemię. To pokazuje, że Polacy kierują się tęsknotą za krajami, które już znają.

ZOBACZ: 30 osób nie weszło na pokład samolotu! Jakie odszkodowanie dla pasażerów?

Tańczące z promocjami (05.07)

W planowaniu podróży nadal decydujące są walory turystyczne miejsca (morze, plaża, widoki, zabytki), a wśród pomysłów spędzania czasu wciąż wymieniany jest punkt: „zwiedzanie wielkich miast” (i np. turystyka kulinarna). Ale pojawiły się też nowe trendy związane z pandemią – przy wyborze miejsca wypoczynku to „bezpieczeństwo” stało się kluczowym wyznacznikiem, zatem część urlopowiczów chętniej wybiera np. mniejsze miasta zamiast stolicy. Zyskują także te kraje, w których restrykcje i biurokracja związana z testami na COVID są mniej uciążliwe.

Podążaj swoją drogą – sprawdź, o czym warto pamiętać

Biorąc pod uwagę niepewną sytuację, wiele biur podróży wprowadza elastyczną ofertę, zezwalającą klientom na przeniesienie rezerwacji na inny termin lub wykorzystanie wpłaconych pieniędzy na kolejny wyjazd w przypadku, gdyby coś poszło nie tak. Natomiast planując wakacje na własną rękę, trzeba brać pod uwagę kilka czynników, m.in. mniejszą dostępność niektórych hoteli lub wyłączenie niektórych usług (np. strefa spa). Przed wyjazdem należy monitorować sytuację pandemiczną w miejscu docelowym i odpowiednio dostosowywać się do obowiązujących reguł sanitarnych lub obostrzeń.

1. Gwarancja zwrotu środków na wypadek nietrafionej transakcji

Na wypadek odwołanych wycieczek lub zmiany hotelu last minute, aplikacja ZEN.COM ma dla swoich klientów w pakiecie usługę ZEN Care. Oferta zakłada, że jeżeli towar (za który zapłacono kartą wielowalutową ZEN Mastercard) okaże się niezgodny z opisem, klient otrzymuje natychmiastową pomoc i wsparcie w procesie odzyskiwania zwrotu kosztów. Dodatkowo, wyjaśnienie reklamacji ze sprzedawcą zostaje wtedy w gestii pracowników firmy, która przejmuje obowiązek załatwienia formalności. Usługi tego typu działają również w sytuacji, gdy standard hotelu lub wycieczki okazuje się inny, niż zostało to przedstawione w ofercie. Kiedy planujemy wakacje samodzielne, tego typu rozwiązanie daje pewność niezmarnowanych pieniędzy.

Sonda
Czy oszczędzasz na wakacjach?
aplikacje mobilne/wakacje

i

Autor: materiały prasowe

2. Podróżniku, pamiętaj o cashbackach!

Internet i smartfon stały się głównymi narzędziami, dzięki którym planujemy nasze wyjazdy. Towarzyszą nam również nieustannie podczas wakacji. Dlatego nowoczesne usługi finansowe muszą brać pod uwagę potrzeby osób podróżujących. W obecnych czasach dobra aplikacja do zarządzania finansami powinna nie tylko pozwalać na kontrolowanie stanu konta, ale również ułatwiać życie, czy dawać konkretne benefity i oszczędzić niepotrzebnych wydatków.

Często już przed samym wyjazdem namnażają się wydatki z nim związane. Potrzebujemy dobrych butów do chodzenia po górach, namiotu albo planujemy wypożyczenie auta na miejscu. Warto rozglądać się za promocjami lub usługą cashback oferowaną przez niektóre aplikacje płatnicze.  Przykładowo, po kliknięciu w aplikacji ZEN.COM w jeden z ponad 40 sklepów internetowych (m.in. Booking.com, Rentalcars.com, Allegro, RTV Euro AGD czy eObuwie) i realizacji transakcji przy pomocy karty ZEN Mastercard – użytkownik otrzymuje część wydanej kwoty natychmiast z powrotem na konto do wykorzystania na inne wydatki.

3. Uwaga na prowizje, czyli przewalutowanie i wypłaty z bankomatów!

- Urlop wiąże się także z wieloma wydatkami na miejscu. W tym kontekście trzeba uważać na prowizje pobierane przy przewalutowaniu i wypłatach z bankomatów. Dlatego już zawczasu warto zaopatrzyć się w kartę , która nie nalicza prowizji przy płatnościach w obcej walucie  czy wypłatach z bankomatu, jak choćby wspomniana już karta ZEN Mastercard. W planie Platinum daje ona możliwość płatności bez dodatkowych opłat w 30 głównych walutach oraz wypłaty do 700 euro z bankomatów na całym świecie – komentuje Michał Bogusławski, Commercial Director w ZEN.COM.

Pandemia mocno wstrząsnęła branżą turystyczną i wiele wyjazdów jest dziś organizowanych i potwierdzanych w ostatniej chwili. Zmieniają się też grafiki i plany. A przecież wymarzony urlop to nie jest czas, w którym potrzebujemy dodatkowego stresu. Planując wypoczynek za granicą, pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach szczególnie istotne jest bezpieczeństwo – również to finansowe.

Najnowsze