monety

i

Autor: Facebook / Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Inwestycje

10 groszy z czasów PRL-u. Masz taką monetę w domu? Może być warta fortunę!

2023-01-20 4:27

Niektóre monety i banknoty mają znacznie wyższą wartość niż ta nominalna. Jedną z takich monet jest pochodząca z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej moneto 10 groszowa, która w dobrym stanie może być sprzedana za nawet 24 tys. zł! Istotne są konkretne szczegóły związane z monetami...

10 groszy warte tysiące złotych. O wyjątkowości świadczy jeden szczegół

Aluminiowa moneta 10-groszowa z 1973 roku jest jedną z najsłynniejszych i najrzadszych monet obiegowych z czasów PRL-u. W związku z tym jest również niezwykle pożądana przez kolekcjonerów a jej wartość aukcyjna sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jej wartość zależy jednak od jednego szczegółu.

O wyjątkowości świadczy brak znaku mennicy. W okolicach szponów orła, gdzie zwykle znajdują się wybite litery "MW", które oznaczają Mennicę Warszawską, powinna być pusta przestrzeń. 

Inwestowanie w numizmatykę

"Moneta 10-groszowa z lat 70. jeszcze w 2015 roku miała dość zaniżoną wartość. Szacowano ją na ok. 7-8 tys. zł. W 2020 roku było to już 20 tys. zł, a dziś kolekcjonerzy zapłacą za nią ponad 24 tys. zł" - informuje portal Business Insider.

"Kupione obecnie numizmaty już w ciągu 6 miesięcy mogą znacznie zwiększyć swoją cenę. Największym atutem numizmatów jest ich łatwość sprzedaży w razie potrzeby na całym świecie" - podkreślił w rozmowie z portalem Michał Niemczyk, właściciel Antykwariatu Numizmatycznego.

Sonda
Kolekcjonujesz monety?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze