ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

14 emerytura. Czy trzeba składać wniosek o czternastą emeryturę?

2021-10-14 12:14

14 emerytura wkrótce zacznie trafiać na konto pierwszych seniorów! Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Większość uprawnionych, czyli ok. 9,2 mln osób, otrzyma ją z listopadowym świadczeniem. Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł. Co trzeba zrobić, aby otrzymać 14 emeryturę?

Kiedy wypłaty 14 emerytury?

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.

SPRAWDŹ TEŻ: Rekordowa waloryzacja rent i emerytur 2022! Sprawdź, ile możesz zyskać

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. Mamy dobrą wiadomość dla seniorów, którym termin wypłaty świadczeń z ZUS wypada 1 listopada. Ze względu na święto Wszystkich Świętych, otrzymają oni 14 emeryturę już w czwartek i piątek 28-29 października.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

13 emerytura co rok dla każdego seniora

W pierwszej połowie roku do wszystkich emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. To wsparcie dla 9,8 mln emerytów, w tym roku trafiło do nich ok. 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sposoby na wyższą emeryturę. Nie tylko waloryzacja może pomóc

– Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – zapewnia szefowa resortu rodziny.

Najnowsze