Sala plenarna w Sejmie

i

Autor: VaGla – Piotr Waglowski/cc0/wikipedia.org Wybory do Sejmu 2019

14. emerytura w Sejmie. Kluczowe posiedzenie. 14. emerytura będzie na stałe?

2022-05-25 11:35

Czy 14. emerytura zostanie na stałe? Sejm w środę 25 maja zajął tym świadczeniem. Zgodnie z rządową autopoprawką 14. emerytura będzie wypłacana seniorom od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.

14. emerytura w Sejmie. Nowa emerytura na stałe?

To ważne dla emerytów posiedzenie Sejmu. Wieczorem ma odbyć się drugie czytanie projektu o czternastej emeryturze. 14. emerytura ma być wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł. Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

CZYTAJ TEŻ: W wywiadzie dla "Super Expressu" premier Morawiecki zapewnił, że chciałby, aby czternastki zostały na stałe.

Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku i zrobię wszystko, by tak się stało. Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa - powiedział premier.

Z 14. emerytury skorzysta większość z ponad 9,6 mln emerytów i rencistów

- Szacujemy, że z czternastej emerytury skorzysta większość z ponad 9,6 mln uprawnionych do tego świadczenia – powiedział w Sejmie wiceminister MRiPS Stanisław Szwed, przedstawiając uzasadnienie projektu ustawy w tej sprawie.

Wiceminister ocenił, że projekt oczekiwany jest przez "rzeszę emerytów i rencistów, którzy w tym roku skorzystali już z trzynastej emerytury". Przypomniał, że dodatkowe roczne świadczenie, jakim jest 14. emerytura, będzie w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł i będzie wypłacana na podobnych zasadach jak trzynasta emerytura.

Zaznaczył, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura zwolnione są z podatku.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

"Przewidujemy, że czternasta emerytura to będzie koszt 11,4 mld zł. Przypomnę, że trzynasta emerytura, to było ponad 13 mld zł, czyli łącznie z dwóch świadczeń w tym roku do naszych emerytów trafi prawie 25 mld zł" – podkreślił Szwed. Dodał, że po doliczeniu waloryzacji do emerytów i rencistów trafią dodatkowo prawie 43 mld zł.

14. emerytura 2022: Kiedy wypłacą?

Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze. Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

W pierwotnej wersji projektu założono, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.).

Rząd wprowadził do projektu autopoprawkę, w której zaproponowano przesunięcie terminu pierwszej płatności czternastej emerytury na ostatni termin wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS i KRUS, przypadający w sierpniu, czyli na 25 sierpnia 2022 r. Uzasadniono to koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS do przeprowadzenia wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Zgodnie z wprowadzoną autopoprawką 14. emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

W związku z wprowadzeniem autopoprawki czternastą emeryturę zyskają również osoby, które nabędą świadczenia do 24 sierpnia 2022 r.

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze