młoda para

i

Autor: Shutterstock

Drogie uroczystości

1500 zł za ślub w polskim kościele. Pary młode zdradzają opłaty za śluby kościelne

2023-06-02 12:08

Drożyzna bije Polaków po kieszeni. Ceny rosną wszędzie. Okazuje się, że inflacja dotyczy także "cenników kościelnych". Choć teoretycznie za wszelkie kościelne usługi wierni płacą "co łaska", to wiadomo, że istnieją jakieś nieoficjalne widełki cenowe. Na przykład za pogrzeb nie wypada dać mniej niż 500 zł, a za wesele już nawet i 1,5 tys. zł.

Ile kosztuje ślub w kościele?

Po pandemii wystawne wesela i eleganckie śluby ruszyły z kopyta. Wiele osób przekładało swoje uroczystości właśnie na ten czas. Teraz nie ma już żadnych ograniczeń, poza cenowymi. A te niestety w związku z utrzymującą się wysoką inflacją potrafią wyczyścić kieszenie do cna. "Fakt" prześledził fora internetowe w poszukiwaniu kościelnych cenników za ślub. Zobaczmy, co w praktyce oznacza "co łaska". 

Niektórzy internauci napisali, że księża wprost podawali im konkretne kwoty za ślub. Zatem ile kosztuje ślub w kościele? Jedna para w Krakowie za mszę ślubną zapłaciła 700 zł. W liczącej niecałe 49 tys. mieszkańców Ostrołęce w jednej z parafii zgodnie z sugestią księdza trzeba było zapłacić 1500 zł. Inna para napisała na forum, że początkowo duchowny wyceniał odprawienie mszy ślubnej na 900 zł, ale w związku z inflacją podniósł stawkę do 1100 zł.

Z wiadomości na forach wynika, że sugerowana kwota może zależeć od tego, na którego księdza w kancelarii trafimy. Jedna z panien młodych przyznała, że jeden ksiądz zasugerował kwotę rzędu 1 tys. zł, a drugi miał stwierdzić, że parafianie dają między 400 zł a 800 zł. "My daliśmy 500 zł i był bardzo zadowolony" - podkreśliła kobieta.

Jedno jest pewne, w związku z tym, że w kościele katolickim  nie ma odgórnego oficjalnego cennika za usługi, a istniej dobrowolność opłat, to każdy może uiścić taką kwotę, jaką sam po prostu uznaje za stosowną. 

Sonda
Co myślisz o ślubie z osobą niewierzącą lub innego wyznania?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze