sklepy, zakupy,

i

Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta'>Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a> Sklepy otwarte 11 listopada w Opolu. Święto Niepodległości 2021: Gdzie na zakupy?

1500 zł zaoszczędzimy na jedzeniu! Niższy VAT na żywność

2021-11-25 16:05

Wszystko drożeje, inflacja będzie a jednak... jest szansa, że będzie taniej. Zaoszczędzimy sporo m.in. na jedzeniu. Taki ma być, według obietnic, efekt tarczy antyinflacyjnej. Ze względu na rosnące ceny, rząd chce zrekompensować obywatelom koszta, które pochłania podatek VAT.

Jak wynika z prezentacji KPRM, pokazanej podczas konferencji prasowej, tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości do 10 mld zł oszczędności, składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

- Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co (...) w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, które mam nadzieję, że zamortyzują to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: ceny paliw, ceny energii i ceny żywności - mówił Mateusz Morawiecki.

Ile oszczędzimy na jedzeniu? Tłumaczymy poniżej.

Rekordowa inflacja! Waloryzacja emerytur jeszcze wyższa!

Marek Zuber: Na inflację trzeba było reagować wcześniej [Super Raport]

Rząd tłumaczy jak będzie działać dodatek osłonowy w ramach tarczy antyinflacyjnej. To rekompensata kosztów VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku - ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc. W efekcie rekompensuje VAT na prąd do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł oraz a żywność w wysokości ok.1,5 mld zł. Roczny VAT na pieczywo to 334 zł, na wędliny 319 zł, na produkty mleczne 202 zł a na mleko 75 zł. Roczny VAT na masło oszacowano na 55 zł a na mięso 383 zł. Wartości skumulowane podano na 1433 zł.

Morawiecki wskazał, że te wszystkie działania, po stronie państwa - bo rząd nie ingeruje bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, naftowe - doprowadzi do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - ma nadzieję też, że będzie to ok. 20 a nawet do 28-30 gr/l.

Premier zapowiedział rządowy dodatek wyrównawczy, który ma związek m.in. ze wzrostem cen żywności. Otrzymają go osoby spełniające kryteria dochodowe - od 400 zł do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Inny będzie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. - Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE - stwierdził.

Premier podczas konferencji prasowej pytany, o ile zmniejszą się rachunki za prąd, gaz, gdy tarcza wejdzie w życie, odpowiedział: "W tych trzech miesiącach zimowych, gdy wiele polskich domów, mieszkań, jest ogrzewanych gazem, spadek ceny będzie od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad 100 zł na miesiąc, ale średnio na kwartał będzie to 140, czyli można powiedzieć - kilkadziesiąt złotych miesięcznie".

Najnowsze