Zatrzymanie ukraińskich towarów na granicy. Jaki był powód decyzji?
Decyzja o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski partii 25 000 kg soku jabłkowego ze względu na „zawyżone parametry ekstraktu i kwasowości” – poinformował IJHARS w Lublinie.
Należy podkreślić, że decyzja Inspektoratu nie miała związku ze znanym powszechnie sporem o import towarów rolnych z Ukrainy. Przedmiotem postępowania była standardowa kontrola w ramach obrotu na rynku żywności.
Co kontroluje Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych?
W ramach innego komunikatu Inspektoratu poinformowano:
Wczoraj rano w wybranych miastach Polski na największych giełdach owocowo-warzywnych sprawdzaliśmy jakość handlową oferowanych artykułów rolno-spożywczych, które miały trafić do konsumentów. Podczas kontroli sprawdzaliśmy m.in. pochodzenie i prawidłowe znakowanie produktów przywożonych z zagranicy.
POMIDORY
Kontrola na terenie Kompleksu Handlowego Rybitwy w Krakowie. Partia pomidorów koktajlowych cherry o masie 256 kg, kraj pochodzenia: Hiszpania. Stwierdzono nieprawidłową jakość handlową, tj.: objawy zepsucia (widoczne objawy pleśni).
ZIEMNIAKI
Kontrola na warszawskim Rynku Hurtowym w Broniszach: zakwestionowano 2 tony ziemniaków z uwagi na brak informacji o kraju pochodzenia oraz obecność bulw porośniętych oraz porażonych zgnilizną – powyżej 1%,
Kontrola na Lubelskim Rynku Hurtowym S.A. w Elizówce. Partia ziemniaków o masie 375 kg, kraj pochodzenia: Grecja. Stwierdzono nieprawidłową jakość handlową, tj.: brak oznakowania w języku polskim.
TRUSKAWKI
Kontrola na terenie Kompleksu Handlowego Rybitwy w Krakowie: zakwestionowano partie truskawek z uwagi na nieprawidłową jakość handlową, tj.: całkowity brak oznakowania. W toku kontroli okazało się, ze to truskawki z Grecji.
Jakie są możliwe ustawowe sankcje karne?
Kara pieniężna w wysokości do pięciokrotnej wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie tych artykułów do obrotu, nie niższa jednak niż 500 zł.