Kwoty miejskich nagród: 12 tysięcy za kulturę, 300 zł za pilnowanie porządku!

i

Autor: Pixabay

300 plus jednak nie dla wszystkich?! Wstrząsające doniesienia

2021-08-30 7:45

"Gazeta Wyborcza" podała, że istnieją spore wątpliwości dotyczące tego, czy ze świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną skorzystają wszyscy uprawnieni. Spory problem stanowi zmiana formy wypłacania pieniędzy z programu "Dobry start". Podobnie jak 500 plus, świadczenie socjalne zostało w tym roku częściowo zautomatyzowane, a proces jego uzyskania poddany cyfryzacji. Zdaniem gazety wyklucza to przede wszystkim biedniejsze rodziny z mniejszych miejscowości i wsi, które zmagają się z wykluczeniem cyfrowym.

300 plus na wyprawkę szkolną nie dla wszystkich

Rodzice składają wnioski o tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną już od początku lipca. Czy na pewno wszyscy skorzystają z programu? Są wątpliwości - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Gazeta przypomina, że w tym roku rząd zmienił zasady przyznawania 300 plus. Wnioski o świadczenie są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada, ale nie tak jak dotychczas – przez gminy lub powiatowe centra pomocy rodzinie, a przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O świadczenie można aplikować jedynie elektronicznie. Ponadto pieniądze są wypłacane jedynie na rachunek bankowy.

 ZOBACZ: Wyprawka szkolna. Ile kosztuje? Czy 300 plus wystarczy?

Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: Czarnek cofa polską szkołę do PRL

Jak podaje "GW", te zmiany budzą wątpliwości pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy obawiają się ograniczenia dostępu do świadczenia. Chodzi przede wszystkim o biedniejsze rodziny, mieszkające w małych miejscowościach lub na wsiach i o tzw. e-wykluczonych - wskazuje dziennik.

Jest sposób na złożenie wniosku 300 plus dla cyfrowo wykluczonych

Powołuje się na dane, wedle których w Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a jak podaje NBP, około 10 proc. Polaków nie posiada konta bankowego.

Sonda
Czy świadczenia 300 plus i 500 plus powinny być wypłacane w gotówce?

Gazeta zauważa, że wprowadzono rozwiązanie mające pomóc tym, którzy dotychczas wszelkie wnioski o pomoc finansową składali na papierze: w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach miast, gmin, ośrodków pomocy społecznej czy domach kultury uruchomiono specjalne mobilne punkty ZUS. Wszystkich problemów to jednak nie rozwiąże - pisze dziennik.(PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany