– Poczta Polska jest firmą odpowiedzialną społecznie, zatrudnienie osób z niepełnosprawnością traktujemy jako ważny element polityki przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Jako największy pracodawca w kraju podjęliśmy wyzwanie sukcesywnego wzrostu wskaźnika zatrudnienia pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wpisanie tych działań do strategii Spółki pokazuje, że podchodzimy do tego tematu kompleksowo i długofalowo. Porozumienie z Fundacją Aktywizacja pomoże nam w realizacji naszych strategicznych celów – powiedziała Agnieszka Grzegorczyk, dyrektor zarządzająca Pionem Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej.
Czytaj również: Komornik nie zajmie mieszkania, dług nie zostanie sprzedany. Koniec firm windykacyjnych?
Poczta Polska już od 2018 roku realizuje program wspierania i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Od marca 2018 roku do grudnia 2019 roku zatrudniła 411 osób. W zdecydowanej większości nowi pracownicy zostali listonoszami (182), pracownikami obsługi klienta (106) oraz trafili do sortowni przesyłek (66). Jak przyznaje Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja praca zarobkowa dla takich osób jest ważna, nie tylko pod względem ekonomicznym ale również ma wymiar społeczny. Osoby niepełnosprawne, które są aktywne zawodowo lepiej odnajdują się w codziennych życiu i czują się potrzebne. Fundacją Aktywizacja w ramach projektu PFRON Praca-Integracja zarówno wspiera rekrutacje jak i też przygotowania zawodowe potencjalnych kandydatów.
Sprawdź także: Polaków nie stać na mieszkanie. Nawet na kredyt
– Szacuje się, że niepracujących osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym żyje w Polsce ok 1,2 mln. Co najmniej 400-500 tys. z nich przy odpowiednim wsparciu mogłoby pracować. To ogromny niewykorzystany wciąż zasób biorąc pod uwagę rekordowo niskie bezrobocie i potrzeby dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Nasz projekt „Aktywuj Pracę” wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców i osób niepełnosprawnych – podkreśla Przemysław Żydok.
Zobacz też: Koronawirus w sklepach! Znana sieć wprowadza ograniczenia handlu
Jak pisze Poczta Polska w swoim komunikacie tylko w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie osób niepełnosprawnych w spółce wzrosło o tysiąc osób. Na koniec 2019 roku w spółce pracowało 1810 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, a wskaźnik zatrudnienia takich pracowników wyniósł 2,22 proc.