Jeśli chcecie zobaczyć do końca września pieniądze na szkolną wyprawkę, zegar bezlitośnie tyka. Na złożenie wniosku został już tylko jeden dzień. To właśnie rodzice, którzy z formalnościami uporają się do końca sierpnia najszybciej otrzymają świadczenie.
Spóźnialscy wciąż mogą liczyć na wypłatę 300 plus, ale pieniądze otrzymają później. Może to potrwać nawet dwa miesiące! Z kolei ci, którzy nie złożą wniosków (przez internet lub osobiście) do 30 listopada, w ogóle nie otrzymają 300 złotych na wyprawkę.
Wyprawka szkolna 300 plus. Wniosek ONLINE
Jeżeli zapomnieliście o złożeniu wniosku, mamy dobrą wiadomość. Wszystko można załatwić przez internet. Papiery online złożyć można na portalu empatia.mrpips.gov.pl. Trzeba tam założyć konto przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Przez cały proces poprowadzi nas kreator.
Z raportu Santander Cosumer Bank wynika, że aż 92,5 proc. rodziców planuje skorzystać z programu "Dobry Start". Dotychczas większość wniosków składano drogą elektroniczną. - Do 10 sierpnia złożono 1 894 660 wniosków o świadczenie dobry start, w tym drogą tradycyjną (papierową) 671 169 wniosków. Samorządy w tym okresie przyznały 1,8 mln świadczeń – usłyszał "Super Express" w Biurze Promocji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Do świadczenia 300 plus jest uprawnionych ok. 4,6 mln uczących się, a do połowy wakacji nawet 1/2 nie upomniała się o pieniądze. Odpowiednie wnioski można składać w urzędach, drogą pocztową, bądź elektroniczną. Świadczenie jest wypłacane raz w roku. Przysługuje dzieciom od 7. roku życia
Jak otrzymać świadczenie "Dobry start?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie złożyć wniosek o 300 plus?
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko.