500 plus dla niepełnosprawnych. Kiedy wypłata świadczenia?

2019-05-23 13:08 Monika Szaniawska
niepełnosprawni
Autor: pixabay/adamtepl

Rząd obiecuje wypłatę 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do pracy. - Projekt ustawy zostanie zaprezentowany w czerwcu, a w lipcu trafi do Sejmu - zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat świadczenia?

- Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności - powiedział na niedzielnej konwencji w Krakowie premier Mateusz Morawiecki o 500 plus dla niepełnosprawnych. Szczegóły programu doprecyzował na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

ZOBACZ TEŻ: Test przedsiębiorcy. Skarbówka podjęła decyzję ws. samozatrudnionych

Kto otrzyma nowe 500 plus?
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych miałoby być przyznawane pełnoletnim osobom z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności, które nie mogą prowadzić życia samodzielnie. Zdaniem premiera te osoby są pozbawione szeregu dodatków w obecnym systemie opieki i 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby to w pewien sposób wynagrodzić. Jest jednak warunek, które należy spełnić. Pieniądze dostaną ci, którzy "nie mają orzeczonej renty z tytułu niepełnosprawności lub emerytury".

Kiedy wypłata świadczenia?
Zgodnie ze słowami szefa rządu 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby być stałym dodatkiem przyznawanym co miesiąc dorosłym osobom niepełnosprawnym. Świadczenie miałoby wejść w życiu już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dzisiaj Michał Dworczyk, szef KPRM powiedział, że celem rządu jest, aby dodatek mógł zacząć funkcjonować od września. Projekt ustawy ma zostać zaprezentowany w czerwcu, a w lipcu trafi do Sejmu.

Skąd pieniądze na 500 plus dla niepełnosprawnych?
500 zł dodatku ma kosztować budżet państwa 3 mld zł rocznie
- poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Pojawia się pytanie - skąd rząd weźmie środki na wypłatę kolejnego stałego dodatku? Premier Morawiecki wskazał, że rząd planuje finansować świadczenie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł. Drugim źródłem ma być podatek od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy – według prognoz rządu – mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

Przypomnijmy, że Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony.

SPRAWDŹ TEŻ: Hulajnogi nie znikną z chodników - resort nie prowadzi prac nad wprowadzeniem zmian

Źródło:"DGP"

Najnowsze