Jak wynika z ankietowego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego przez GUS, w III kwartale 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25–34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. (najstarsze dane GUS) i wynosi 74,2 proc. Z kolei wg danych Eurostatu, które obejmują jeszcze szerszy zakres czasu, to najniższe wartości przynajmniej od 1999 r., czyli od blisko 20 lat.
Sprawdź także: Minister rodziny o rozszerzeniu 500 plus na pierwsze dziecko
– Współczynnik aktywności zawodowej, niezwykle ważna miara rynku pracy (...). Jego niska wartości sugeruje poważne problemy strukturalne na rynku pracy. W przyszłości może się również przełożyć na niezwykle niskie świadczenia emerytalne, które obniżą jakość życia na starość lub zwiększą koszty funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych – ocenia Marcin Lipka.
500 plus bardziej opłacalne od pracy?
Zdaniem eksperta martwić powinien fakt, że aktywność zawodowa rodziców w gospodarstwach domowych, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko, wynosi średnio tylko 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, gdzie 500 plus nie jest otrzymywane (przekroczone kryterium dochodowe), aktywność zawodowa jest nieporównywalnie większa i wynosi 89 proc.
Czytaj też: Matka oddała dziecko obcokrajowcom i pobierała 500 plus przez kilka miesięcy
Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na pierwsze oraz jedyne dziecko świadczenie 500 plus otrzymuje 723 tys. gospodarstw domowych. – Ponad 30-proc. współczynnik bierności zawodowej wśród tych rodzin może oznaczać, że ok. 350–400 tys. dorosłych wychowujących jedno dziecko nie ma pracy oraz jej nie szuka, a dostaje świadczenie 500 plus – komentuje analityk Cinkciarz.pl.
500 plus do reformy?
– Blisko dwa lata czekaliśmy na dane o wpływie programu Rodzina 500 plus na rynek pracy. Te, które pojawiły się w ostatnich dniach, jasno sugerują pilną potrzebę reformy programu. W obecnym stanie 500+ zachęca do bierności zawodowej – podkreśla Lipka.
Jak tłumaczy, podstawowym problemem programu Rodzina 500 plus jest względnie nisko ustalone kryterium dochodowe otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko. Ryzyko jego utraty zniechęca rodziców do szukania pracy. Podjęcie zatrudnienia przez współmałżonka, w niektórych gospodarstwach domowych powoduje, że otrzymają one netto tylko ok. 15 proc. dodatkowego dochodu, właśnie ze względu na utratę świadczeń społecznych i konieczność zapłacenia podatku.
Zobacz również: Nowoczesna: Zlikwidujemy program 500 plus
– Brak podniesienia kryterium dochodowego w programie 500 plus lub zachęt podatkowych do podjęcia zatrudnienia wśród najsłabiej sytuowanych rodzin będzie utrwalać ich bierność zawodową. W rezultacie 500 plus zamiast poprawić sytuację finansową tych gospodarstw domowych zacznie działać w przeciwnym kierunku – powiedział ekspert Cinkciarz.pl.
Źródło: Cinkciarz.pl