500 plus

i

Autor: pixabay.com Polacy chcą waloryzacji 500 plus.

Koniec z wypłatami pieniędzy?

500+ do usunięcia w czasie wysokiej inflacji? Czeka nas "zaciskanie pasa"

2022-07-26 14:59

500+ do usunięcia w czasie kryzysu? Program Rodzina 500 plus na dobre wpisał się w krajobraz polskich świadczeń socjalnych. Chociaż jego oryginalny cel, czyli podniesienie dzietności, ewidentnie nie został zrealizowany, to po sześciu latach wypłat, comiesięczny zastrzyk gotówki w postaci 500+ stanowi ważną część budżetu wielu rodzin. Czy jednak powinniśmy traktować ten program jako stały i nienaruszalny element systemu? W rozmowie z Wyborcza.biz ekonomista Andrzej Rzońca przekonuje, że koniec inflacji "oznaczać będzie ogromną dziurę budżetową", która być może będzie łatana cięciem transferów socjalnych.

Czy grozi nam koniec 500+?

"Rodzina 500 plus" jest jednym z flagowych programów Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenia, które zaczęły być wypłacane w kwietniu 2016 roku, przyjęły się na tyle, że obecnie żadna z partii nie ma odwagi stwierdzić, że po dojściu do władzy go nie pozostawi. Co miesiąc rodzice dzieci zgłoszonych do rządowego programu otrzymują po 500 złotych na każde z dzieci. Początkowo świadczenie przyznawano na drugie i kolejne dziecko w wieku 18 lat. W lipcu 2019 roku świadczenie rozszerzono również na pierwsze dziecko. Czy jednak 500 Plus faktycznie jest taką "świętością"? Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z Wyborcza.biz zwrócił uwagę, że stoimy przed groźbą powrotu do grupy gospodarek wschodzących, coraz słabszą pozycją złotego i rosnącą inflacją. Rzońca stwierdza, że "czas zastanowić się nad cięciami transferów socjalnych" ponieważ koniec inflacji "oznaczać będzie ogromną dziurę budżetową".

- Jak spojrzy się na doświadczenia krajów, które odniosły sukces w ograniczaniu deficytu, na przykład na Szwecję w latach 90. czy Irlandię dekadę wcześniej, to widzimy generalna zasadę: po życiu ponad stan trzeba oszczędzać praktycznie na wszystkim - powiedział w rozmowie z Wyborcza.biz.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Rzońca zwraca uwagę, że oszczędności będzie trzeba szukać we wszystkich kategoriach wydatków. A wśród nich wyróżniają się transfery socjalne - zarówno te, które pojawiły się stosunkowo niedawno, jak i te znane od lat. - Wydatki na program "500+" to około 40 mld zł rocznie, na 13. i 14. emeryturę - 20 mld rocznie. Natomiast wszystkie wydatki socjalne, łącznie z emeryturami i rentami, to około 600 mld zł rocznie - wylicza.

Alternatywą podwyżka podatków

Chociaż dziś nawet opozycja zapewnia, że nie ruszy wypłat z 500 Plus, to Rzońca przekonuje, że jedyną alternatywą będą podwyżki podatków. - Społeczeństwo może oczywiście dokonać takiego wyboru. Ważne jednak, żeby był to wybór świadomy, oparty na porównaniu korzyści z każdego wydatku z uciążliwością podatków, które muszą je sfinansować - tłumaczy. W takiej sytuacji zachowana będzie zasada, zgodnie z którą państwo wydaje tylko tyle, ile wcześniej udało mu sięzebrać.

Sonda
Czy w walce z potężną drożyzną należy zlikwidować 13-ste emerytury i 500 plus na pierwsze dziecko?
Listen to "6 lat programu "Rodzina 500+". Rozmowa o jego plusach i minusach" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze