Jak czytamy w dzienniku, liczba porodów od listopada do lutego zmniejszyła się o 3,5 tys. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ten sposób przerwany został pozytywny trend demograficzny, który miał miejsce w Polsce od 2016 r.
Sprawdź także: 350 tys. rodzin musi oddać 500 plus! "Pretensje nie do mnie, tylko do pani Rafalskiej"
Coraz mniej rodzi się również pierwszych dzieci – w 2017 r. liczba takich urodzeń spadła o 3 tys. – To niepokojąca tendencja – podkreśla cytowana przez „DGP" prof. Irena Kotowska, demograf z SGH. – Bez pierwszych dzieci nie będzie kolejnych – tłumaczy.
Do pogłębienia problemów demograficznych Polski może przyczynić się również spadająca liczba kobiet, które mogą rodzić. Te, które urodziły się w okresie boomu demograficznego – na początku lat 80., są już po 30. Zaś późniejsze roczniki – z końca lat 80. i z lat 90 – są już znacznie mniej liczne.
W 2017 r. urodziło się 402 tys. dzieci, tj. o prawie 20 tys. więcej r/r. Dzięki urodzeniom i migracjom, po 5 latach spadku liczba ludności Polski wzrosła o 0,6 tys. i wyniosła w końcu 2017 r. 38 434 tys. Więcej: https://t.co/wqVfwzMpsu #ludność #GUS #statystyki pic.twitter.com/ojf57qZrzH
— GUS (@GUS_STAT) 24 kwietnia 2018
Zobacz również: 300 plus tylko dla wybranych. Dramat dzieci naprawdę potrzebujących
Do wzrostu urodzeń miał przyczynić się rządowy program Rodzina 500 plus i częściowo tak się stało. Jednak, jak pisze „DGP", jego potencjał pod tym względem już się wyczerpał. Aby zachęcić kobiety do rodzenia, potrzeby będzie kolejny impuls. Rząd liczy, że będzie nim program Maluch plus, zwiększający dostępność żłobków. Dodatkową zachętą ma być także świeżo ogłoszony program Mama plus.
Na #konwencjaPiS mówiłam o projektach #KomitetSpołecznyRM, które wprowadzi rząd:
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 14 kwietnia 2018
✔️Emerytura za wychowanie 4 dzieci.
✔️Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka.
✔️Ułatwienia dla mam-studentek.
✔️Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna"