500 plus

i

Autor: Shutterstock

500 plus

500 plus w Polsce dostają Rosjanie? Pieniądze dla obcokrajowców

2023-09-18 15:10

W pierwszej połowie tego roku ZUS wypłacił ponad 2 mln świadczeń Rodzina 500 plus, z czego ponad 2 mln trafiło do dzieci obcokrajowców. Jak podaje portal Business Insider w czerwcu skorzystało z tego ponad 258 tys. osób z innych krajów, podczas gdy Polacy otrzymali 6,1 mln świadczeń. Udział obcokrajowców w programie w 2022 roku wyniósł 4 proc, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że dzieci ukraińskie w wieku szkolnym stanowią 5-8 proc. roczników. To sugeruje, że wielu cudzoziemców nie korzysta z tego świadczenia, być może z braku wiedzy.

Najwięcej świadczeń otrzymali Ukraińcy (prawie 1,8 mln). Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Białorusi (blisko 101,5 tys.), Rosji (ponad 20,8 tys.), Wietnamu (13,5 tys.), Rumunii (12,4 tys.), Bułgarii (ponad 9,5 tys.), Indii (ponad 9,4 tys.), Gruzji (blisko 6,4 tys.), Mołdawii (przeszło 4,5 tys.) i Chin (prawie 4 tys.). Ekonomista prof. Stanisław Gomułka w rozmowie z Business Insider podkreśla, że wsparcie dla Ukraińców jest zrozumiałe, zwłaszcza gdy mężczyźni pozostają na froncie. Koszty świadczeń dla obcokrajowców, nawet po podniesieniu do 800 zł miesięcznie, to około 1,3 mld zł rocznie, co jest niewielką częścią budżetu.

Ile łącznie pieniędzy przypada na obcokrajowców?

Kamil Sobolewski oblicza, że po podniesieniu świadczenia do 800 zł miesięcznie, jego roczny koszt wyniesie około 65 miliardów złotych. Z tego, 5 procent tej kwoty, czyli około 1,3 miliarda złotych, przypada na obcokrajowców. To stosunkowo niewielka kwota, która nie obciąża znacząco budżetu państwa. Sobolewski podkreśla, że przyciągnięcie obcokrajowców, którzy podejmują legalne zatrudnienie i integrują się z polskim społeczeństwem, może przynieść korzyści w dłuższym okresie. Zgodnie z prognozami, przez następne 30 lat w Polsce będzie brakować osób w wieku produkcyjnym, dlatego ważne jest stworzenie równej szansy i klarownych zasad dla cudzoziemców.

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego zwraca uwagę na potrzebę opracowania spójnej polityki migracyjnej, która uwzględniać będzie wymagania, oczekiwania, warunki pobytu oraz prawa do świadczeń obcokrajowców.

QUIZ: Klasyki PRL-u. Teraz ich już nie ma!

Pytanie 1 z 10
Jaki kształt miał najpowszechniej posiadany odkurzacz w PRL?
Pieniądze to nie wszystko - Tadeusz Białek [KARPACZ 2023]
Najnowsze