Pierwsza sieć 5G w Polsce została uruchomiona na częstotliwości wykorzystywanej wcześniej do nadawania sygnału LTE. Komercyjna sieć od Plusa działa już w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Na razie działa 100 nadajników, ale ich liczba ma się zwiększyć do 600. Pozwoliło to operatorowi objąć zasięgiem blisko milion osób.Konkurencja jednak nie śpi, a kolejni operatorzy zapowiadają podobne kroki. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał blisko 1800 pozwoleń na tego typu nadajniki.
ZOBACZ TAKŻE: Ryanair wznawia loty! Znamy dokładny termin
Telekom zdradził też, gdzie dokładnie pojawiły się stacje bazowe wspierające sieć 5. generacji. Aby ułatwić nam korzystanie z 5G, udostępnił mapkę zasięgu sieci na terenie Polski. Klikając w link możecie sprawdzić, czy wasz adres został nim objęty. Czerwony kolor przedstawia zasięg sieci 5G. Widać jednak, że na razie w większości miast nie ma go zbyt wiele. Wkrótce mają pojawić się kolejne nadajniki, a szybka sieć Plusa ma dotrzeć do 3 milionów Polaków.
Sieć 5G budzi też ogromne emocje. Nie brakuje głosów krytykujących, a wokół sieci narosło wiele teorii spiskowych. 5G to nic innego jak piąta generacja sieci komórkowej. Co to oznacza? Dzięki sieci użytkownicy otrzymają szybszy dostęp do internetu i komunikacji. Nieufność wobec 5G jednak przybiera na sile, dochodzi nawet do podpaleń masztów operatorów komórkowych. Czy nowe stacje nadawcze emituują promieniowanie elektromagnetyczne na poziomie mogącym mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie? Do tej pory żadne badania nie potwierdziły tych wątpliwości. Eksperci twierdzą, że sieć 5G, przy zachowaniu obowiązujących norm i limitów, jest w pełni bezpieczna.
SPRAWDŹ TAKŻE: Atak cyberprzestępców może doprowadzić do bankructwa. Firmy płacące okup tracą podwójnie