Ponad 2,7 tys. lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z Internetu – w taki sposób obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci".
Czytaj koniecznie: Prawo do bycia zapomnianym. To ty zdecydujesz, co się stanie z twoimi danymi
- Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia" - mówi Anna Rywczyńska z NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
Z przeprowadzonych przez NASK-PIB badań, „Nastolatki 3.0" wynika, że środowisko internetu jest często przez samą młodzież odbierane jako zagrażające i agresywne. Prawie 60 proc. respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Niemal jedna trzecia (32,2 proc.) przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty (20 proc.) doświadczył ośmieszania w internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22 proc. młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych. W Polsce obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu towarzyszy idea angażowania w organizację jak największej liczby ośrodków edukacyjnych i kulturalnych z całego kraju – szkół, bibliotek, domów kultury czy organizacji pozarządowych.
Zobacz także: Superszybki Internet do 2025 roku w każdym domu. Rusza porozumienie o 5 G dla Polski
- Szczególnie ważne, że w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu angażują się oddolnie placówki z całej Polski. Często w przygotowywania zaangażowane są bezpośrednio dzieci i młodzież. W ubiegłym roku, w inicjatywach lokalnych wzięło udział niemal 400 tysięcy dzieci i z roku na rok jest ich więcej. Dla wszystkich organizatorów lokalnych, przygotowaliśmy pakiety materiałów o bezpieczeństwie online – dodaje Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest ważne dla nas wszystkich. Promujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, zachęcając współpracujące z nami szkoły do zgłaszania swoich pomysłów. W tym roku dodatkowo publikujemy bezpłatną aplikację MegaMisja z Psotnikiem, która daje najmłodszym podstawową wiedzę na ten temat – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, partnera programu Safer Internet.
W tym roku partnerem DBI jest także firma Facebook. Jej przedstawiciel, Jakub Turowski mówi: - Z Facebooka korzysta dziś ponad 2 miliardy osób na całym świecie – duża część z nich to młodzież. To ogromna odpowiedzialność, dlatego rozwijając naszą platformę stawiamy bezpieczeństwo jako priorytet. Podczas inauguracji DBI podsumujemy największą dotychczas kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu nastolatków na Facebooku , która prowadziliśmy wraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę pod patronatem Pierwszej Damy RP. Jeszcze w tym roku otworzymy w Warszawie przestrzeń, która pozwoli nam na realizację szeroko zakrojonych projektów szkoleniowych, związanych między innymi z tematem bezpieczeństwa w sieci.
Sprawdź również: Będzie szybki internet w każdej polskiej szkole. Ustawa o OSE przyjęta przez Sejm
Wydarzenie uzyskało honorowy patronat Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Źródło: /NASK