800 plus zamiast 500 plus

i

Autor: Pixabay.com/fed

Świadczenia socjalne

800 plus dostaniesz we wrześniu. ZUS już przyjmuje wnioski. Od kiedy? Jak złożyć?

2023-07-10 6:31

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o przyznanie im środków finansowych z programu "Dobry start" - powszechnie znanego jako "300 plus". Świadczenie zostanie wypłacone równolegle z "500 plus". Oznacza to, że niektórzy otrzymają "800 plus" już we wrześniu. Należy tylko w odpowiednich terminach złożyć wnioski do ZUS. Jak to zrobić?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu "Dobry Start". Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.

300 zł na wyprawkę + 500 plus. 800 plus trafi do niektórych już we wrześniu

"Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na 653 713 dzieci" - poinformowała w poniedziałek minister Marlena Maląg.

Przypomniała, że wnioski można składać wyłącznie online. "Zachęcam, żeby zrobić to jak najszybciej. Ci, którzy złożą wnioski jeszcze w czasie wakacyjnym, będą mogli liczyć na wypłatę 300 plus nie później niż do 30 września. To zdecydowanie ułatwi skompletowanie wyprawki szkolnej u progu nowego roku szkolnego" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Jeżeli formalności zostaną załatwione terminowo, to świadczenie "300 plus" zostanie wypłacone równolegle z "500 plus". Oznacza to, że część rodziców otrzyma "800 plus" już we wrześniu.

"300 plus" na wyprawkę szkolną. Wnioski rozpatruje ZUS

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wskazała, że to już trzeci rok, gdy wnioski o "Dobry Start" rozpatruje tylko ZUS.

"W ramach programu rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych. Świadczenie przysługuje na dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność - bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów - wyjaśniła prof. Uścińska.

"Co ważne wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym - zaznaczyła szefowa Zakładu.

Wnioski o "300 plus" tylko drogą elektroniczną. Co musi zawierać?

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

ZUS wskazuje, że samo złożenie wniosku jest bardzo proste, trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

Wnioski o "Dobry start" można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną. Do dyspozycji rodziców i opiekunów są trzy kanały elektroniczne: Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

W ubiegłym roku ponad 4,6 mln dzieci otrzymało 300 zł na wyprawkę szkolną. Łączna kwota wyniosła ponad 1,3 mld zł.

Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Pieniądze to nie wszystko - Jarosław Fuchs
Listen on Spreaker.
Najnowsze