Fabryka fiata i górka pieniędzy

i

Autor: Shutterstock

Wielki dylemat

800 tys. zł odprawy lub praca w fabryce Fiata. Oto ultimatum dla pracowników

2024-02-21 9:10

Koncern Stellantis, właściciel takich marek jak Fiat i Peugeot, postawił ultimatum wobec rządu Włoch: albo zapewnią mu wsparcie finansowe w wysokości miliarda euro na elektryfikację samochodów, albo przeniesie produkcję poza granice kraju. Spidersweb informuje, że przedsiębiorstwo zaproponowało także pakiety odpraw, które mogą osiągnąć 190 tys. euro na osobę dla 15 tys. pracowników.

Stellantis stawia włoski rząd "pod ścianą"

Portal wyjaśnia, że jest to rozwiązanie korzystne dla obydwu zainteresowanych stron. "Stellantis nie będzie musiało wypełniać długoterminowych kontraktów, natomiast pracownicy otrzymają całkiem ładne sumki, często przewyższające ich roczne zarobki"-informuje portal. Jednakże dla włoskiej gospodarki może to być katastrofa. 

Adolfo Urso włoski minister przedsiębiorczości jest gotowy na negocjacje z korporacją. Zaapelował -wg portalu-  o bardziej świadome działania. "Zadeklarował, że przy konkretnej propozycji ze strony Stellantis, uwzględniającej zbadanie potrzeb i warunków rynku, rząd jest w stanie przychylić się do prośby koncernu"- czytamy.

Portal przy tym informuje, że działania koncernu już sygnalizują, że może wynieść produkcję i know-how z Włoch. "Produkcja nowego modelu 600e ma się odbywać w Tychach, zaś Topolino jest składane w Maroku. Jednak najważniejszy jest przykład bestsellera Fiata, czyli Pandy. Obecna generacja będzie wytwarzana do 2026 r. w głównej fabryce Fiata we Włoszech – Pomigliano d’Arco. Tymczasem produkcja kolejnej Pandy będzie przeniesiona do zakładów po drugiej stronie Adriatyku – do serbskiego Kragujevaca"- podaje spidersweb.

W GALERII PONIŻEJ ZOBACZYCIE AUTA PRODUKOWANE PRZEZ KONCERN STELLANTIS

Pieniądze to nie wszystko: Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Symbole luksusu PRL

Pytanie 1 z 15
Marzyły o nim zimą wszystkie kobiety w PRL, jednak tylko nieliczne było na nie stać
QUIZ. Symbole luksusu PRL
Listen on Spreaker.
Najnowsze