Projekt ustawy o zakazie handlu, choć jest już w Senacie, może się jeszcze w nim sporo zmienić. Jak mówił w rozmowie z Superbiz.pl Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ „Solidarność" pracowników handlu, zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy e-handlu, a pracownicy tego sektora to duża grupa zawodowa. - Mamy zapewnienie rządu, że tutaj będzie robiona notyfikacja i ci pracownicy w najbliższym czasie zostaną włączeni do grupy objętej zakazem handlu w niedzielę - przekonuje. "S" planuje też złożył poprawkę obejmującą zakazem handlu pracowników centrów logistycznych i dystrybucyjnych.
A to tylko część wątpliwości jakie budzą obecne zapisy projektu ustawy. Kolejne dotyczą poszerzenia katalogu podmiotów wyłączonych z zakazu m.in. o: piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.
Zobacz koniecznie: Zakaz handlu w niedzielę nie obejmie Biedronki i Lidla? Tysiące pracowników handlu bez wolnych niedziel
Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm, zakaz ma obowiązywać przez pełne 24 godziny, czyli przez całą niedzielę. "Solidarność" postulowała, aby wydłużyć ten okres o pięć godzin, do 5.00 w poniedziałek i w związku z tym przygotowała stosowną poprawkę, w której znalazł się kuriozalny błąd rozszerzający zakaz handlu na cały weekend!
Jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl, z treści proponowanej poprawki wynika wprost, że zakaz miałby zaczynać się już... w sobotę o północy, czyli na samym początku dnia. Oznacza to, że zakaz trwałby przez 53 godziny! Należy podejrzewać, że to błąd, a nie próba objęcia zakazem handlu także soboty, bowiem NSZZ "Solidarność" napisało o "29 kolejnych godzinach zakazu".
Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać 1 marca 2018 roku, kiedy to wolne od pracy mają być dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. W 2019 r. handel ma być dozwolony tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a w 2020 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz. Ustawa przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły.
Sprawdź też: Kolejne podwyżki cen prądu. Sejm przyjął ustawę o rynku mocy
Od 2020 roku będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Źródło: wiaodmoscihandlowe.pl