Adrian Zandberg

i

Autor: SUPER EXPRESS Adrian Zandberg

Adrian Zandberg: Polska blokuje w UE opodatkowanie międzynarodowych korporacji

2022-04-05 21:39

Polska zablokowała pomysł Unii Europejskiej, aby wprowadzić minimalny podatek CIT. Tak skonstruowany CIT miałby sprawić, że podatki zaczną płacić koncerny dziś ukrywające się w rajach podatkowych. Postawę polskiego rządu ostro skrytykował Adrian Zandberg. - Opodatkowanie gigantów to interes Polski. Jeżeli ktoś w rządzie tego nie rozumie, to powinien zmienić pracę.

Unia Europejska chce opodatkować wszystkie przedsiębiorstwa jednolitym podatkiem na poziomie 15 proc. Taki CIT miałby sprawić, że podatki zaczną płacić koncerny dziś ukrywające się w rajach podatkowych. Prace nad nową daniną na poziomie unijnym się załamały. Jak informuje agencja Bloomberga, podatkowi w obecnej formule sprzeciwia się Polska. Dziennikarze zauważają, że Polska stała się już ostatnim państwem, które sprzeciwia się globalnemu CIT-owi. Do niedawna mogła liczyć na Szwecję i Estonię, jednak te dwa państwa wycofały się z pomysłu blokowania prac, gdyż uzyskały pewne ustępstwa w tej sprawie.

Na spotkaniu w Luksemburgu szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska tłumaczyła, Polska domaga się powiązania globalnego CIT-u z innym podatkiem - od gigantów cyfrowych. Jeden z urzędników unijnych powiedział nieoficjalnie, że Polska blokuje prace tak naprawdę ze względu na fakt, że wciąż nie otrzymała środków z Funduszu Odbudowy.

Postawę polskiego rządu ostro skrytykował poseł partii Razem Adam Zandberg. Na Twitterze napisał - “Doniesienia Bloomberga, że Polska blokuje w UE opodatkowanie międzynarodowych korporacji, brzmią skandalicznie. Opodatkowanie gigantów to interes Polski. Jeżeli ktoś w rządzie tego nie rozumie, to powinien zmienić pracę. Jutro zwrócę się z interpelacją do premiera w tej sprawie.”

Piotr Gliński: nie można wykluczyć, że Rosjanie dokonali zamachu w Smoleńsku
Sonda
Czy uważasz, że Polska jest krajem niepraworządnym?
Najnowsze