Wiceminister Soboń zapowiada kolejne zmiany podatkowe

i

Autor: Super Biznes Wiceminister Soboń zapowiada kolejne zmiany podatkowe

Zmiany w podatku VAT od 1.07.2022. Co z CIT? "Będą kalkulatory do wyliczenia zmian w podatkach"

2022-04-05 8:56

Resort finansów udostępni rozbudowane kalkulatory do wyliczenia zmian w podatkach - zapowiedział we wtorek, 5 kwietnia wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że wkrótce resort przedstawi pakiet zmian dotyczący CIT. Przedstawiciel MF był we wtorek rano pytany przez Wirtualną Polskę o to, czy w związku z zapowiadanymi zmianami podatkowymi przygotowane zostaną specjalne kalkulatory, za pomocą których podatnicy będą mogli sprawdzić, ile podatku zapłacą.

Artur Soboń potwierdził, że ministerstwo ma plan uruchomienia takiego narzędzia. Wyjaśnił, że byłyby to rozbudowane kalkulatory, dzięki którym - jak wskazał - będzie można sprawdzić "swoją rzeczywistą sytuację, nie tylko jakąś modelową, ale sytuację np. przy zbiegu różnych dochodów".

 Czytaj także: Pomysłowy jak Polak. Pod względem zgłoszeń patentowych zajmujemy drugie miejsce w Europie

Jego zdaniem, takie narzędzie powinno być udostępnione np. po zakończeniu prac legislacyjnych nad pakietem zmian podatkowych w Sejmie. Wiceszef resortu finansów był również pytany, czy w tym roku będą proponowane inne zmiany w podatkach. Soboń poinformował, że wkrótce ministerstwo zaprezentuje propozycje dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

"One dotyczą podatku CIT. Nie pokazaliśmy jeszcze tego pakietu zmian, który chcemy zaproponować" - powiedział. "CIT pokażemy za chwilę i będą tam zmiany dotyczące przede wszystkim minimalnego CIT" - dodał.

Zmiany w podatku VAT od 1.07.2022. Co z CIT?

W poniedziałek, 4 kwietnia Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT. Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1.07.2022 wchodzą w życie następujące zmiany w podatku VAT:

  • ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc.,
  • zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej,
  • przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania,
  • powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców,
  • zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).
Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki