Artur Soboń potwierdził, że ministerstwo ma plan uruchomienia takiego narzędzia. Wyjaśnił, że byłyby to rozbudowane kalkulatory, dzięki którym - jak wskazał - będzie można sprawdzić "swoją rzeczywistą sytuację, nie tylko jakąś modelową, ale sytuację np. przy zbiegu różnych dochodów".
Czytaj także: Pomysłowy jak Polak. Pod względem zgłoszeń patentowych zajmujemy drugie miejsce w Europie
Jego zdaniem, takie narzędzie powinno być udostępnione np. po zakończeniu prac legislacyjnych nad pakietem zmian podatkowych w Sejmie. Wiceszef resortu finansów był również pytany, czy w tym roku będą proponowane inne zmiany w podatkach. Soboń poinformował, że wkrótce ministerstwo zaprezentuje propozycje dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Polecany artykuł:
"One dotyczą podatku CIT. Nie pokazaliśmy jeszcze tego pakietu zmian, który chcemy zaproponować" - powiedział. "CIT pokażemy za chwilę i będą tam zmiany dotyczące przede wszystkim minimalnego CIT" - dodał.
Zmiany w podatku VAT od 1.07.2022. Co z CIT?
W poniedziałek, 4 kwietnia Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT. Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1.07.2022 wchodzą w życie następujące zmiany w podatku VAT:
- ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc.,
- zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej,
- przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania,
- powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców,
- zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).