Spóźnisz się z rozliczeniem PIT? Może Cię to kosztować kilkanaście tysięcy

i

Autor: Urząd Skarbowy Spóźnisz się z rozliczeniem PIT? Może Cię to kosztować kilkanaście tysięcy

PIT 2020. Jak rozliczyć PIT-37

2021-04-12 2:10

Rozliczając PIT-37 musimy zastanowić się, czy zrobić to indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem, czy wybrać rozliczanie automatyczne w internecie w usłudze Twój e-PIT, czy po prostu tradycyjnie rozliczyć się na papierowym formularzu. Podpowiadamy, jak najkorzystniej w czasie pandemii rozliczyć PIT-37.

Komu opłaca się rozliczyć PIT-37 ze współmałżonkiem a kiedy lepiej rozliczyć się indywidualnie:

Wspólne roczne zeznanie małżonków na formularzu PIT-37 powoduje, że podatek jest ustalany od połowy ich wspólnych dochodów, ale w wysokości podwojonej. Za rok 2020 wspólnie mogą rozliczyć się małżonkowie, którzy: przez cały rok podatkowy byli małżeństwem, mają wspólność majątkową, żaden małżonek nie korzystał w roku podatkowym z opodatkowania według 19-procentowej stawki podatku od dochodów z działalności gospodarczej, do żadnego z małżonków w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy dotyczące np. karty podatkowej czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (nie dotyczy to opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów od najmu prywatnego).

Twardy lockdowna na majówkę? Minister zdrowia o lockdownie

Na warunkach preferencyjnych (dla małżeństw) może także rozliczyć się podatnik, który zawarł związek małżeński przed rokiem 2020, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania.

Wspólne rozliczenie jest korzystne wtedy, gdy jeden z małżonków nie uzyskał w roku podatkowym żadnego dochodu, a drugi uzyskał dochody nieprzekraczające pierwszego przedziału skali podatkowej. W takim wypadku małżonkowie mogą skorzystać z większej kwoty zmniejszającej podatek: 525,12 zł

Najbardziej opłacalne jest wspólne rozliczanie podatku małżonków, z których jeden nie zarobił nic, a drugi zarobił do171 056 zł. (cały dochód roczny małżonka zostanie opodatkowany wtedy według stawki 17 proc.).

Kiedy PIT zostanie rozliczony automatycznie, a kiedy trzeba to zrobić samemu:

Rozliczając się na formularzu PIT-37 możemy skorzystać z rocznego rozliczenia przygotowanego przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Zeznanie takie znajdziemy na portalu podatki.gov.pl, od tego roku w serwisie e-Urząd Skarbowy. Jeżeli podatnik nic nie zrobi z przygotowanym przez administracje skarbową zeznaniem, i nie złoży zeznania w innej formie to i tak złoży zeznanie. Zeznanie w usłudze Twój e-PIT zostanie bowiem z dniem 30 kwietnia uznane za złożone, bez udziału podatnika. Warto jednak wiedzieć, że zeznania w usłudze Twój e-PIT obejmują wyłącznie dochody podatnika uzyskane za pośrednictwem płatnika podatku np. obejmują rozliczenie przychodów z umów o pracę.

Usługa Twój e-PIT automatyczne uwzględnia też np. ulgę dla dzieci oraz tzw. ulgę dla młodych. Będzie w niej też od razu wskazana Organizacja Pożytku Publicznego, której przekazaliśmy 1% swojego podatku w roku ubiegłym. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z innych odliczeń np. wydatków na internet, czy związanych z darowiznami na organizacje charytatywne, powinniśmy takie zeznanie w usłudze uzupełnić.

Deklaracje w usłudze są dostępne dla podatników do końca kwietnia. Do tego czasu podatnik może je zaakceptować lub modyfikować, np. uzupełniając o ulgi czy zmieniając sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Po zaakceptowaniu deklaracji warto pobrać urzędowe poświadczenie obioru (UPO),

Podatnik może też złożyć zeznanie samodzielne przez internet (w innej formie, niż Twój e-PIT) poprzez e-Deklaracje lub w formie papierowej. Warto pamiętać, że składając zeznanie elektroniczne zwrot podatku otrzymamy do 45 dni, przy papierowym – do 3 m-cy.

Zmiany w programie Dobry Start. Kto dostanie 300 plus

konferencja na temat szczepień kolejnych grup wiekowych

Zmiany w e-PIT

Od 2021 roku podatnicy znajdą usługę Twój e-PIT, w serwisie e-Urząd Skarbowy. Oprócz logowania za pomocą profilu zaufanego, czy danych podatkowych, mogą zalogować się również za pośrednictwem e-dowodu, bankowości elektronicznej czy aplikacji mObywatel, zainstalowanej w telefonie. Aplikacja mObywatel umożliwia błyskawiczne potwierdzenie tożsamości podatnika i logowanie do usługi, bez podawania danych osobowych czy podatkowych. Aby zalogować się przy jej użyciu trzeba aktywować ją za pomocą profilu zaufanego założonego przez internet lub w punkcie potwierdzającym (np. urzędzie miasta lub gminy czy banku).

Zwróć uwagę, że logując się do serwisu e-Urząd Skarbowy z wykorzystaniem danych autoryzujących, będziesz miał dostęp jedynie do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Logując się zaś przy użyciu pozostałych metod, zyskasz dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego np. wykazu swoich mandatów karnych czy możliwości złożenia czynnego żalu.

PIT emerytów i rencistów, którzy mają nadpłatę:

Emeryci i renciści z nadpłatą podatku, w tym roku inaczej rozliczają PIT.

Jeżeli emeryt dostał od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A, ma do wyboru dwie drogi:

1.zeznanie roczne PIT złożyć samodzielnie (jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku).

2.nie robić nic, a wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT. Wtedy 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), która została wybrana w rozliczeniu roku podatkowego 2019.

Warto zgłosić też swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego, żeby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty.

Wizyta w urzędzie skarbowym, tylko po wcześniejszej rezerwacji:

W sytuacjach, gdy nie możesz załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i musisz udać się do urzędu skarbowego, pamiętaj wcześniej umów się na wizytę. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Dzięki rezerwacji wizyty unikniesz kolejek, szybciej i bezpieczniej załatwisz sprawę w urzędzie. Bez umawiania wizyty PIT możesz złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru).

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze