
Kiedy senior może wystąpić o alimenty?
Alimentów nie możesz się domagać tylko dlatego, że twoje dzieci dużo zarabiają i mają wyższe dochody od ciebie. Aby sąd uznał roszczenie o alimenty muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
* niedostatek lub bieda rodziców, czyli niemożność zaspokojenia podstawowych, usprawiedliwionych potrzeb np. zakupu lekarstw i godziwej egzystencji oraz niemożność pozyskania środków pieniężnych przy wykorzystaniu możliwości zarobkowych i majątkowych. Niedostatek musi być stanem niezawinionym, a nie wynikającym np. z alkoholizmu czy unikania podjęcia pracy,
* możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci - czy są w stanie płacić alimenty na rodziców i jednocześnie zaspokoić potrzeby swoje i swojej rodziny, bez uszczerbku na majątku.
Do potrzeb seniora należą:
* koszty utrzymania lokalu mieszkalnego, przy czym wielkość mieszkania powinna być odpowiednia do potrzeb seniora,
* wydatki ponoszone na żywność, ubrania i środki czystości,
* wydatki ponoszone na remonty zajmowanego lokalu mieszkalnego,
* wydatki ponoszone na wypoczynek,
* wydatki ponoszone na usprawiedliwione koszty leczenia (wydatki na wizyty lekarskie, dojazdy do lekarza, leki),
* koszty telefonu komórkowego.
Kiedy alimenty się nie należą - niegodność alimentacji
Seniorzy nie zawsze mogą domagać się alimentów od dzieci, w szczególności, gdy żądanie alimentów jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Uznaje się, że zasady te zostały naruszone, gdy rodzic w przeszłości należycie nie wywiązywał się z obowiązków rodzicielskich wobec dziecka - nie utrzymywał kontaktu, nie interesował się dzieckiem, nie płacił alimentów. Sytuacje te dają dzieciom możliwość oddalenia powództwa przez sąd. Inną formą naruszenia zasad współżycia społecznego jest staranie się o alimenty przez seniora, który stracił majątek ze swojej winy zamiast na faktyczne potrzeby i zabezpieczenie się na starość.
Formy wypełnienia obowiązku alimentacyjnego
Obowiązek alimentacyjny dzieci względem rodziców może być wypełniany na różne sposoby. Może to być .regularne dostarczanie środków pieniężnych lub pomocy materialnej: żywności, ubrań, leków czy opału. Obowiązek alimentacyjny dzieci mogą wypełnić poprzez zapewnienie rodzicom mieszkania czy też opieki lekarskiej.
Kogo obciąża obowiązek alimentów
Pierwszą osobą, która jest zobowiązana do płacenia alimentów jest małżonek. Gdy jednak uzyskanie alimentów od małżonka jest niemożliwe lub zgodnie jego możliwościami nie będzie wystarczające, osoba dorosła może żądać alimentów od:
*dzieci i wnuków,
* w następnej kolejności od rodziców i dziadków,
* w ostatniej kolejności od rodzeństwa.
Polecany artykuł: