Andrzej Duda już dostał emeryturę! Więcej od Wałęsy i Kwaśniewskiego! Wybory 2020

2020-06-29 5:43 WSB
Duda już na emeryturze?
Autor: EAST NEWS Oto emerytura Andrzeja Dudy

Wybory prezydenckie 2020 zakończone, a Andrzej Duda już może iść na emeryturę! Wyniki exit poll jasno wskazują, że I turę wyborów wygrał Andrzej Duda, na którego głosowało ponad 45 proc. Polaków, a w II turze zmierzy się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który zajął w głosowaniu drugie miejsce (niecałe 30 proc. głosów). Co ciekawe, aktualny prezydent RP Andrzej Duda mógłby zrezygnować z udziału w drugiej turze, gdyby liczył tylko na pieniądze. Powód? Zapewnił sobie już dożywotnią, pokaźną emeryturę, znacznie przekraczającą emeryckie wypłaty, oraz liczne przywileje, o których emeryci mogą pomarzyć. Jednak wygrana w II turze i kolejne pięć lat kadencji może zapewnić Andrzejowi Dudzie jeszcze więcej pieniędzy na „jesień życia”.

Koniec wyborów prezydenckich 2020 i Andrzej Duda już na emeryturze? PKW zlicza głosy i wkrótce poznamy oficjalnie zwycięzcę, jak wstępnie wynika, I tury. Exit poll i PKW wskazują, że do kolejnej tury w wyborach 2020 przeszli kandydaci PiS i KO, czyli obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda (45,24 proc. głosów) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (28,92 proc. głosów). Poza prestiżem, jaki niesie za sobą wygrana w wyborach i zostanie prezydentem, Duda i Trzaskowski walczą też o dużą kasę, a dokładniej prezydencką emeryturę i liczne benefity. W przypadku świadczenia emerytalnego na lepszej pozycji stoi obecny prezydent – Andrzej Duda nawet, gdyby przegrał, już zagwarantował sobie wypłatę emerytury, o której przeciętny emeryt może pomarzyć.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Gigantyczna waloryzacja! Emeryci dostaną dodatkowo nawet 6000 złotych

Andrzej Duda otrzyma od państwa dożywotnią emeryturę w postaci ponad 10,5 tys. złotych, czyli dziewięć razy więcej niż dostają najbiedniejsi emeryci w Polsce w 2020 roku. Kwota ta wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP . Prezydencka emerytura wypłacana jest po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Dodatkowo Andrzej Duda i jego rodzina mogą liczyć na świadczenia zdrowotne, a przypadku śmierci obecnego prezydenta RP, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.

Emerytura Andrzeja Dudy już teraz jest też wyższa niż gdy z takiej formy prezydenckich przywilejów skorzystał Aleksander Kwaśniewski czy Lech Wałęsa. Powód? Świadczenie prezydenta-emeryta wyliczane jest zależnie od kwoty bazowej, która w tym roku wzrosła do ponad 2 tys. złotych.

Warto jednak, by Andrzej Duda powalczył o drugą kadencję, nie licząc tylko na emeryturę. Otóż pensja prezydenta składa się z kilku czynników, a jej wysokość zależna jest od wysługi lat – mówiąc krótko, im dłużej Andrzej Duda będzie prezydentem, tym większą pensję będzie dostawał. W 2020 pensja podstawowa prezydenta RP wynosiła ok. 14 tys. złotych. Do tego dochodzi dodatek funkcyjny (ok. 6 tys. złotych) oraz dodatek za wysługę lat. Suma? Bagatela grubo ponad 20 tys. złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie Amerykanie wybudują elektrownię atomową w Polsce?

Zarówno więc i Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają o co walczyć – o swoją wizję Polski, o program wyborczy i o dobrą pensję oraz emeryturę.

Tak Polacy wybierali prezydenta

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.