Andrzej Duda

i

Autor: PREZYDENT.PL Andrzej Duda

Andrzej Duda powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego do RPP

2022-02-18 16:42

Prezydent Andrzej Duda powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego do Rady Polityki Pieniężnej – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 lutego 2022 r. powołał z dniem 21 lutego br. Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej” – podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Ireneusz Dąbrowski - jak wynika z danych opublikowanych na stronach SGH i NBP - jest profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej. Od 2018 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Bank i Kredyt”, wydawanego przez NBP, od 2019 r. jest dyrektorem Departamentu Badań i Innowacji Finansowych NBP. Dąbrowski w latach 2006-2007 był wiceministrem skarbu.

 Henryk Wnorowski jest profesorem związanym z Uniwersytetem w Białymstoku (wcześniej Filią Uniwersytetu Warszawskiego) od początku swojej kariery naukowej - podano w jego biogramie na stronach Uniwersytetu w Białymstoku. W 2004 roku został kierownikiem Zakładu Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, który potem został na Katedrę Nauk o Przedsiębiorstwie. Od 2019 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie oraz Zakładu Teorii Przedsiębiorstwa. Henryk Wnorowski był także posłem Sejmu VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

 Dąbrowski i Wnorowski w RPP zastąpią dwóch członków powołanych przez prezydenta: Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego.

 Mandat trzeciego prezydenckiego członka RPP, Cezarego Kochalskiego, upływa w grudniu 2025 r.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Glapiński to zaklinacz rzeczywistości

Radę Polityki Pieniężnej tworzą: prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.

25 stycznia br. wygasła kadencje dwóch rekomendowanych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej - Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W związku z tym izba wyższa powołała dwóch nowych członków Rady: Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Kadencja trzeciego członka RPP wskazanego przez Senat, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasają także kadencje trzech członków RPP wskazanych przez Sejm. Kadencje Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona wygasły 9 lutego, a Jerzego Żyżyńskiego wygaśnie 30 marca. 9 lutego Sejm powołał na członka RPP Wiesława Janczyka.

Także w tym roku upływa kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Urząd prezesa banku centralnego objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP, a kadencja prezesa NBP jest sześcioletnia. O ile jednak członkiem RPP można być tylko przez jedną kadencję, to w przypadku prezesa NBP możliwe są dwie kadencje. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany