Baniak, CBA

i

Autor: East News, Cezary Pecold/Super Express Baniak, CBA

Pracodawcy RP

Apel Rady Przedsiębiorczości o niestosowanie tymczasowego aresztu wobec prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka

2023-02-03 12:42

Rada Przedsiębiorczości apeluje do Sądu Rejonowego Katowice - Wschód w Katowicach o niestosowanie wobec Prezesa Pracodawców RP, Wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego najcięższego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Rafał Baniak pozostaje do pełnej dyspozycji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nie będzie uchylał się od udziału w czynnościach prowadzonych przez sąd, czy prokuraturę. Nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania i stawi się na każde wezwanie organów śledczych.

Prezes Pracodawców RP jest osobą publiczną, stojącą na czele jednej z największych organizacji skupiających pracodawców i przedsiębiorców w Polsce. Jako Wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, od lat jest zaangażowany w prowadzenie dialogu, osiąganie konsensusu i porozumienia w ramach prac Rady Dialogu Społecznego i Pracodawców RP.

Chcemy podkreślić, że nie przesądzamy o winie Rafała Baniaka. Jednak uważamy, że stosowanie najostrzejszego środka w postaci aresztowania tymczasowego jest w tym przypadku nieuzasadnionym nadużywaniem środków przymusu.

Apelując o niestosowanie tak drastycznych środków pragniemy podkreślić, że otrzymaliśmy setki poręczeń osobistych od przedstawicieli świata kultury, mediów, biznesu i Kościoła, które mają gwarantować, że Rafał Baniak nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania i stawi się na każde wezwanie organów śledczych. Apele o niestosowanie przez organy ścigania tak dotkliwych środków wyrazili też m.in. partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego, Rada Pracodawców RP oraz inne współpracujące z nami organizacje.

Apel podpisali: Jacek Cieplak, Piotr Kamiński (Pracodawcy RP), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Janusz Dziurzyński (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - ABSL), Maciej Witucki (Konfederacja Lewiatan), Wojciech Kostrzewa (Polska Rada Biznesu), Łukasz Bernatowicz (Związek Pracodawców Business Centre Club), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich) i Jan Gogolewski (Związek Rzemiosła Polskiego).

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy otworzyłbyś firmę w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze