Pierwsze Saudyjki będą mogły zasiąść za kierownicą w połowie 2018 roku. Jednak najpierw będą musiały zrobić prawo jazdy. Do 1 czerwca wejdą w życie nowe zasady obowiązujące na drogach. W ciągu 30 dni od wydania dekretu ma zostać utworzone specjalna jednostka ministerialna, która będzie pełniła funkcję doradczą w kwestii regulacji. Saudyjska Agencja Prasowa poinformowała, że „królewski dekret wprowadzi w życie przepisy dotyczące ruchu drogowego, w tym wydawania praw jazdy dla mężczyzn i kobiet". Prawo, które zacznie obowiązywać, „musi być zgodne z niezbędnymi standardami prawa szariatu" – dodaje agencja.
Zmiany w przepisach cieszą zarówno feministów, jak i ekonomistów. Dopuszczenie kobiet do prowadzenia samochodów w Arabii Saudyjskiej może pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Władze kraju liczą na to, że wzrośnie liczba wakatów, o które będą ubiegać się kobiety. Obecnie Saudyjki dojeżdżające do pracy autem musiały korzystać z pomocy kierowców płci męskiej, przez co wiele pracowniczek dużą część swojego wynagrodzenia przeznaczało na... dojazdy.
Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej są mocno ograniczone. Kobieta nie może wyjechać za granicę, pójść do pracy, a nawet – poddawać się procedurom medycznym bez zgody mężczyzny, który jest jej opiekunem. Tę funkcję pełnią mężowie, ojcowie, ale również synowie. Ponadto przepisy nakładają na kobietę obowiązek noszenia abai – wierzchniego okrycia zakrywającego całe ciało oraz nihabu skrzętnie zakrywającego twarz. Wiele mieszkanek Arabii Saudyjskiej w miejscach publicznych zakrywa niemalże całe ciało, łącznie z włosami i dłońmi.
Na szczęście król Salman ibn Abd al-Aziz rozpoczął liberalizację prawa. Pozytywne zmiany zaszły już w maju, kiedy to królewski dekret zapewnił kobietom dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji bez konieczności uzyskania zgody mężczyzny, ale pod warunkiem, że nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań. Tym samym przed kobietami otworzył się rynek pracy w sektorze publicznym, chociaż w ograniczonej formie. Z kolei 23 września Saudyjki po raz pierwszy w historii zostały wpuszczone na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły świętować wraz z mężczyznami 87. rocznicy utworzenia państwa.
Zobacz też: Konserwatywna premier nie chce zatrudniać muzułmanek w hidżabach
Przeczytaj też: Kobiety w zarządach spółek. WYWIAD z Irene Natividad
Polecamy: Koniec ze szpilkami w pracy? Parlament przegłosuje firmowy dress code
Oprac. na podst. wyborcza.pl, wprost.pl, tvn24.pl