Atak Iranu na Izrael. Co dzieje się z polskim złotym?

i

Autor: Shutterstock & ATTA KENARE/AFP/East News & Ayal Margolin/JINI/Xinhua News/East News Atak Iranu na Izrael. Co dzieje się z polskim złotym?

Gospodarka

Atak Iranu na Izrael. Co dzieje się z polskim złotym?

2024-04-15 10:21

Inwestorzy ze spokojem reagują na bezprecedensową napaść Iranu na Izrael. Dolar i ropa minimalnie tanieją, rynkom akcji daleko do paniki. Przede wszystkim dlatego, że eskalacja napięcia była szeroko oczekiwana. Już w piątek indeksy giełdowe na Wall Street nurkowały, dolar w relacji do głównych walut wspinał się na wielomiesięczne szczyty, a ceny uncji złota po raz pierwszy w historii na moment przekroczyły 2430 USD. Notowania ropy Brent w minionych dniach krążyły wokół 90 USD, stopniowo odzwierciedlając rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie - komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Atak Iranu na Izrael. Co z cenami ropy i walut?

Ograniczone straty po stronie Izraela i brak ofiar śmiertelnych sprawiają, że rynki kurczowo trzymają się nadziei na opanowanie zagrożenia. Sytuacja cały czas jest jednak płynna, nie można wykluczyć zdecydowanej odpowiedzi Izraela prowadzącej do otwartego konfliktu. W takiej sytuacji należałoby oczekiwać silnego rajdu cen ropy, turbulencji na giełdach oraz wzmożonego popytu na złoto. Na rynku walutowym w takich momentach niepodzielnie króluje dolar, który ostatnio ma za sobą także rozgrzaną gospodarkę i rozpędzoną inflację. Uwzględniając jedynie czynniki fundamentalne, fintech Cinkciarz.pl uważa, że kurs dolara nie powinien zadomowić się powyżej 4 zł. Czarny scenariusz otwartego konfliktu na Bliskim Wschodzie wywracałby taką ocenę do góry nogami i masowo popchnął inwestorów ku bezpiecznemu USD.

Ropa drożeje. Na stacjach paliw zrobi się drożej

Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji ostatnie ataki będą mieć największy wpływ na rynek ropy naftowej. Iran w minionych latach zdołał odbudować wydobycie, które szacowane jest obecnie na niemal 3,5 mln b/d odpowiadających 3,3 proc. światowej produkcji. Popyt i podaż surowca już w pierwszej części roku były w kruchej równowadze. Groźba ograniczenia dostępności irańskiej ropy wymaga uwzględnienia w cenach dodatkowej premii za ryzyko geopolityczneSamo zaostrzenie zachodnich sankcji i bardziej skrupulatne egzekwowanie dotychczasowych może popchnąć rynek ropy ku deficytowi. Realną groźbą może być także zablokowanie przez Iran Cieśniny Ormuz stanowiącej wąskie gardło w globalnym transporcie morskim surowców energetycznych, przez które przechodzi blisko 20 proc. ogólnoświatowej konsumpcji.

Fintech Cinkciarz.pl spodziewa się, że kurs Brent w dalszej części roku będzie utrzymywał się powyżej 84 USD/bbl, ale w wypadku wojny notowania ropy poszybują powyżej 100 USD.

Autor: Bartosz Sawicki Cinkciarz.pl

Pieniądze to nie wszystko - PiS zdemoralizował Polaków

QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale PRL? Komplet punktów jest nieosiągalny

Pytanie 1 z 15
Jak miał na imię porucznik Borewicz:
Bronisław Cieślak nie żyje. Bohater 07 zgłoś się zmagał się z chorobą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze