bezyna

i

Autor: Shutterstock

Drogie tankowanie

Zła wiadomość dla kierowców. Paliwo za 7 zł już za chwilę na stacjach

2024-04-09 12:18

"W wyniku wzrostu cen ropy Brent do poziomu powyżej 90 USD/t komplikuje się sytuacja na krajowym rynku paliw. Choć skutków tego wzrostu na stacjach jeszcze nie widzimy, to musimy być przygotowani na jego konsekwencje w przyszłości, jeśli Brent ponownie nie stanieje. Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek cen paliw, zwłaszcza benzyny co oznacza przekroczenie 7 zł za żółtą. Ostatecznie skala potencjalnych podwyżek będzie uzależniona od sytuacji na rynku międzynarodowym, zwłaszcza w kontekście geopolityki na Bliskim Wschodzie".- prognozują analitycy BM Reflex.

Siódemka z przodu coraz bliżej

W ubiegłym tygodniu średnia cena oleju napędowego, tak jak przed tygodniem, pozostała niemal na tym samym poziomie, natomiast tempo podwyżek cen benzyn wyraźnie wyhamowało. Po tym jak w drugiej połowie marca ceny benzyn rosły średnio 14 groszy na litrze, w tym tygodniu obserwujemy podwyżki cen średnio o 2 grosze  na litrze.  Ceny benzyny, choć pozostają niższe niż rok temu, to są obecnie najwyższe od sierpnia 2023 roku.

Obecnie ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,60 zł/l (+2 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,19 zł/l (+2 gr/l), oleju napędowego 6,72 zł/l (+0 gr/l), autogazu – 2,86 zł/l (-1 gr/l). 

Eksperci prognozują, że ropa naftowa nie tylko nie stanieje, ale zdrożeje do 100 dol. To oznaczałoby drogie tankowanie dla polskich kierowców. 

Dlaczego ropa naftowa drożeje?

Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły powyżej 90 USD/bbl i są najwyższe od połowy października 2024 roku. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły w rejon 77 USD/bbl.

Wsparciem dla cen ropy są geopolityka, polityka podażowa OPEC+, oczekiwania obniżki stóp procentowych w USA i sezonowego wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w II kwartale. 

OPEC poinformował po spotkaniu komitetu JMMC, że do 30 kwietnia kraje OPEC+, które w I kwartale tego roku nie wypełniły limitów produkcji (produkowały więcej ropy) mają przedstawić tzw. plan kompensacji tej nadwyżki w kolejnych miesiącach. Limity produkcji w I kwartale w dużej mierze przekroczył Irak, ZEA, Kuwejt i Kazachstan. Irak w połowie marca informował, że zamierza zmniejszyć w II kwartale eksport ropy do 3,3 mln bbl/d  - około 130 tys.bbl/d poniżej poziomu z lutego. W lutym łącznie produkcja krajów OPEC+ (objętych limitami produkcji)  kształtowała się na poziomie około 34,5 mln bbl/d, czyli 170 tys. bbl/d powyżej ustalonego limitu

Dziewięć rosyjskich rafinerii o łącznych zdolnościach przerobowych 1,6 mln bbl/d  zostało od początku roku zaatakowanych przez ukraińskie drony. Stanowi to blisko 26% całkowitych rosyjskich mocy przerobowych, ale realna skala zniszczeń i ograniczeń w produkcji paliw nie jest znana. W marcu eksport rosyjskich produktów naftowych spadł do 2,26 mln bbl/d i był najniższy od listopada 2023.Eksport rosyjskiej ropy naftowej wzrósł z kolei w marcu do 3,77 mln bbl/d i i był najwyższy od 10 miesięcy. Największym odbiorcą rosyjskiej ropy w marcu były Indie -  40% całkowitego rosyjskiego importu ropy naftowej.

 Źródło: BM Reflex

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wojewódka

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze