Andrzej Domańśki, taknowanie auta

i

Autor: Shutterstock, ART SERVICE / SUPER EXPRESS

Ceny paliw

Benzyna po 5,19 zł/l? Minister finansów ujawnia, kiedy Tusk spełni obietnicę

2024-04-12 14:32

Ceny na stacjach paliw są już bliskie 7 zł/l. Podczas kampanii wyborczej Donald Tusk zapowiadał, że za jego rządów benzyna będzie kosztować 5,19 zł. Ostatnio Daniel Obajtek były prezes Orlenu napisał na platformie X: "Kupujecie paliwo? Ja też. Choć dziwię się, że wielu kupuje też narrację, że rząd za ceny benzyny nie bierze odpowiedzialności". Teraz do tej kwestii odniósł się Andrzej Domański minister finansów, który ujawnił kiedy ceny za litr mogą spaść o 2 zł.

Nie ma szans na spadki cen na stacjach paliw

Im bliżej majowego weekendu, tym większe ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Jak informują analitycy BM Reflex, ten tydzień kończymy z cenami na średnim poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,67  zł/l (+7 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,28 zł/l (+8 gr/l), oleju napędowego 6,73 zł/l (+1 gr/l), autogazu 2,87 zł/l (0 gr/l).

Domański stwierdził, że "jeśli cena ropy na rynkach spadnie o kolejne 20-30 proc., to 5,19 jest realne". Jak dodał "cena ropy od początku roku wzrosła o 20 proc.". Tymczasem na spadek cen ropy nie ma szans. Ropa naftowa pod koniec ubiegłego tygodnia przebiła poziom 90 dol. za baryłkę. E ksperci prognozują, że ropa naftowa nie tylko nie stanieje, ale zdrożeje do 100 dol.

Zwyżki cen ropy spowodowane są: konfiktem na Bliskim Wschodzie, polityki podażowej OPEC+, sezonowym wzrostem światowej konsumpcji ropy naftowej w II kwartale oraz niszczeniem przez Ukraińców rosyjskich rafinerii. Administracja USA wywiera nacisk na Ukrainę, by przestała atakować rosyjskie obiekty infrastruktury naftowej. 

Lloyd Austin szef Pentagonu w Kongresie ostrzegał, że "ukraińskie ataki na rafinerie w Rosji mogą mieć konsekwencje dla sytuacji na globalnym rynku energii".

"W kolejnym tygodniu istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek cen paliw, zwłaszcza benzyny. Ostatecznie skala potencjalnych podwyżek będzie uzależniona sytuacji na rynku międzynarodowym, rynek ropy czeka bowiem na rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie"-stwierdzają analitycy BM Reflex.

Pieniądze to nie wszystko - PiS zdemoralizował Polaków

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze