Postojowe

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Kogo skontrolują?

Automat ZUS myli się?! Będą kontrole i decyzje o zwrocie pieniędzy?

2023-09-29 17:04

Uwaga przedsiębiorcy! Osoby, które korzystały z pomocy finansowej w ramach Tarcz Antykryzysowych, w szczególności ze świadczeń postojowych, mogą spodziewać się kontroli i decyzji ZUS w sprawie zwrotu otrzymanych funduszy – ostrzega portal prawo.pl.

ZUS  skontroluje Tarcze Antykryzysowe?

W każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce utworzono specjalne zespoły pracowników. Ich zadaniem jest kontrola Tarcz Antykryzysowych, a w szczególności świadczeń postojowych – podaje portal prawo.pl. W wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, które nie powinny.

- Wszystko odbywa się dyskretnie, ponieważ jest okres wyborczy i przedsiębiorcy mogliby się zdenerwować, gdyby otrzymali powiadomienia. Prace zespołów miały nabrać tempa w sierpniu, ale zostało to przesunięte na wrzesień, a teraz niektóre działania zostały ponownie przełożone. Na razie pracownicy otrzymują niewielkie listy podmiotów do sprawdzenia. Czekamy na pełną listę od centrali ZUS - mówi pracownik ZUS, który chce zachować anonimowość.

Dodaje, że centrala ZUS  nie chce na razie udostępniać pełnej listy, ponieważ gdyby informacja o konieczności sprawdzenia np. 2 tys. firm w danym województwie lub powiecie wyciekła, mogłoby to wywołać duże zamieszanie.

Błąd automatu ZUS? 

Problem dotyczy głównie świadczeń postojowych, które są jednym z elementów Tarcz Antykryzysowych, o których mowa w art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Kontrola ma sprawdzić, czy systemy automatyczne (algorytmy), które ZUS wykorzystał do przyjmowania wniosków, działały poprawnie i czy wypłaty otrzymali przedsiębiorcy, którzy faktycznie mieli prawo do tej pomocy, oraz czy kwoty wypłacone były prawidłowe - informuje prawo.pl.

QUIZ PRL. Łapówki w życiu Polaków. Bez nich nie dało się niczego załatwić?

Pytanie 1 z 10
Do tzw. łapówek rozpaczliwych zaliczały się:
Tańczące z Promocjami 28-09-2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze