Postojowe w pandemii. Ostatni dzwonek na świadczenie postojowe
W czasie pandemii koronawirusa wiele małych firm przestało działać ze względu na ograniczenia wprowadzane przez rząd Polski. Wielu osobom w tamtym okresie należało się specjalnie wówczas wprowadzone świadczenie postojowe. Miało ono chronić miejsca pracy i zapewnić ludziom dochód przez określony czas pomimo zawieszenia działalności firm. Było to świadczenie postojowe dla pracowników, dla zleceniobiorców, dla samozatrudnionych czy wykonujących umowy cywilnoprawne. Świadczenie postojowe obowiązywało w czasie epidemii. Ale 16 maja 2022 roku w Polsce zniesiono stan epidemii. Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe przedsiębiorcy oraz osoby, które wykonują umowy cywilnoprawne mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Zatem termin ten upływa 16 sierpnia 2022 roku. Do tego dnia można złożyć do ZUS wnioski o świadczenie postojowe: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6, RSP-SK.
Wnioski o świadczenie postojowe można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, także za pośrednictwem strony gov.pl.
Świadczenie postojowe w ramach Tarczy Antykryzysowej
Świadczenie postojowe to rozwiązanie ujęte w tzw. „tarczy antykryzysowej”, które przewidziane zostało dla wsparcia między innymi osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Z założenia to jednorazowe świadczenie, które przysługuje na wniosek. Jednak ze względów epidemicznych Rada Ministrów mogła, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przyznać ponowną wypłatę świadczenia postojowego, dla osób, które otrzymały to świadczenie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.