Plaża

i

Autor: Pierre-Laurent Durantin / Pixabay W upalny dzień na plaży były tłumy. Nikt nie zauważył, że 15-latka została zgwałcona w morzu. / zdjęcie ilustracyjne

500 plus na wakacje

Bon turystyczny 2022. Korzystają nie tylko rodziny. Firmy wychodzą z szarej strefy

2022-08-11 13:47

Celem bonu turystycznego było niesienie pomocy rodzinom z dziećmi, ale i firmom z branży turystycznej, które mocno ucierpiały przed pandemię. Rząd jednak nie przewidział innych efektów, które przyniósł Polski Bon Turystyczny m.in. niezgodne z prawem próby obrotu bonami, a nawet zmniejszenie szarej strefy w turystyce.

Bon turystyczny 2022. Czego rząd PiS nie przewidział?

Polski Bon Turystyczny chodź stworzony z dobrą ideą, w niektórych przypadkach zaczął być wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. W internecie można się natknąć na mnóstwo ofert dotyczących sprzedaży bonów. Dziennik “Rzeczpospolita” przytoczył przykład takiej oferty. “Witam, sprzedam bon turystyczny, bo i tak nie mam możliwości go wykorzystać. (...) Cena 200 zł” - pisze jeden z posiadaczy bonów. Takie oferty spotykają się z krytyką i wielu zadaje pytanie: czy takie działanie jest legalne? Jedni radzą, aby w takiej sytuacji spożytkować bon w inny sposób np. kupując zabawki swoim pociechom. Z kolei drudzy przyjmują stanowisko, że płatność bonem za zabawki jest niezgodne z prawem. 

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Jak rodziny mogą wykorzystać bon turystyczny 2022? 

Jak przyznaje Przemysław Marczewski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej, posiadacze bonu dopuszczają się prób ich sprzedaży na różnych portalach społecznościowych. Z tego powodu do ZUS i POT spływa dużo zawiadomień dot. nieprawidłowości w programie. Wymiana bonu za gotówkę jest sprzeczne z ustalonym prawem, bowiem można go wykorzystać jedynie w celu płatności za hotel lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Inne spożytkowanie bonu wiąże się z karą nawet do 3 lat więzienia. 

Dzięki bonie turystycznemu firmy wychodzą z szarej strefy

Jak informuje “Rzeczpospolita”, w raporcie dotyczącym funkcjonowania bonu Polska Organizacja Turystyczna podała, że w przypadku branży turystycznej znacząco zmniejszyła się liczba firm działających w szarej strefie. W niektórych gminach zaobserwowano nawet 30-proc. wzrost liczby nowych podmiotów, które pojawiły się w oficjalnych ewidencjach. 

Sonda
Wykorzystałeś/aś bon turystyczny?
Najnowsze