Bank musi być niezależny

2009-11-10 1:00

Mówi Leszek Skiba, główny Specjalista Biura ds. Integracji ze Strefą Euro NBP

Europejski Bank Centralny to instytucja złożona z kilku organów, w której prezes jest jedną z kluczowych osób, lecz nie najważniejszą.

Niezależność bankowości centralnej jest istotną regułą, której ustanowienie wynikało z doświadczeń niemieckiej bankowości. Niezależność ta opierała się w niemieckim przypadku na braku oddziaływania polityków na decyzje organów niemieckiego banku w powojennej historii Niemiec. Te wzory zostały przyjęte po części jako warunek zgody Niemiec na rezygnację z własnej waluty. Niezależność dała niemieckiej gospodarce stabilny pieniądz. Niezależność EBC ma również zapewnić separację polityki pieniężnej od politycznych sporów oraz zapewnić politykę niskiej inflacji.

Organem EBC podejmującym najważniejsze decyzje, czyli organem obniżającym oraz podnoszącym stopy procentowe, jest Rada Prezesów. W skład Rady wchodzą prezesi 16 banków centralnych państw, które już posługują się euro, oraz 6 osób z zarządu wybranego przez rządy państw strefy euro. Członkiem zarządu jest również prezes całego banku, czyli Jean-Claude Trichet. Pozycja prezesa EBC wynika z umiejętności przekonywania całego 22-osobowego grona członków Rady Prezesów. Wiedza, reputacja i doświadczenie to cechy nie do przecenienia w tym przypadku, gdy realne interesy poszczególnych banków centralnych bywają sprzeczne. Dlatego właśnie opinie Tricheta słuchane są na całym świecie, bo co prawda, nie on wyłącznie podejmuje decyzje, to wielu obserwatorów wskazuje na jego ważną pozycję.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze