30 tysięcy spraw frankowiczów w warszawskim Sądzie Okręgowym
W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu. "Obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się 30 338 spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.
ZOBACZ Chaos w sprawie frankowiczów. Z jednej strony ugody, z drugiej wezwania do zapłaty
Według sądowych statystyk, liczba spraw, jakie miesięcznie wpływają od kwietnia, gdy powstał tzw. wydział frankowy, jest mniej więcej stała: w kwietniu wpłynęło 1865 spraw, w maju 1725 spraw, w czerwcu 1604 sprawy, w lipcu 2139 spraw, w sierpniu 2031 spraw, we wrześniu 1677 spraw, a w październiku 1835 spraw.
Banki występują przeciw klientom w sprawie franków
Dane z SO w Warszawie, jak na razie nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły one akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Według danych przesłanych PAP przez Sylwię Urbańską dotychczas do Wydziału XXVIII wpłynęło pięć spraw z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. "W większości zatem sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom" - zauważyła rzeczniczka sądu.
Jak poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, nie dysponuje on danymi dotyczącymi przeciętnego czasu trwania postępowania tzw. spraw „frankowych”, gdyż w sprawozdaniach nie ma odrębnej kategorii dla tego typu spraw.
PAP skierowała także pytania dotyczące spraw frankowych do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Według informacji SA w Warszawie, od 2018 roku do tego sądu wpłynęło łącznie 1427 spraw „frankowych” z czego 949 wpłynęły w bieżącym roku. Załatwionych zostało łącznie 200 spraw, z czego 109 spraw zostało załatwionych w bieżącym roku (w tym 66 spraw, które wpłynęły w roku 2021). Orzeczenia Sądu Apelacyjnego są prawomocne z chwilą ich wydania. Spraw, w których uchylono orzeczenie sądu I instancji i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi było łącznie 7. Skargi kasacyjne zostały złożone w 56 sprawach.
Polecany artykuł: