Będą donosy na rodzinę i zakaz dodatkowego zarobkowania. Nowe pomysły w kodeksie pracy

2018-03-29 10:29

Zapisy proponowane przez komisję kodyfikacyjną kodeksu pracy co do nowych praw i o obowiązków pracowników oraz pracodawców zadziwiają coraz bardziej. Wkrótce nasz szef może nałożyć na nas karę za dorabianie, a donoszenie na własną rodzinę będzie wręcz obowiązkiem.

Do tych rewelacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna". W projekcie nowego Kodeksu Pracy ma się znaleźć zapis, który pozwoli pracodawcy wręcz zakazać nam podjęcia innej pracy. Dotyczyć ma to osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Z jednej strony chodzi o to, by pracownik był wypoczęty, a za lojalności będzie mógł być nawet dodatkowo wynagradzany. Z drugiej jednak strony pracodawca, który dowie się, że jego pracownik dorabia może nałożyć na niego karę w wysokości trzech pensji.

ZOBACZ: Wyzysk i praca ponad siły – prawda o polskiej branży budowlanej

Podobna kara ma dotykać nawet tych pracowników, którzy zakończyli współpracę z danym przedsiębiorcą. W nowym Kodeksie Pracy może pojawić się zapis, który ma chronić w ten sposób interesy pracodawców. Na byłego pracownika będzie można nałożyć karę trzech pensji, jeżeli ten podejmie się pracy, która godzi w interesy byłego szefa. Co ciekawa, taka klauzula „ochrony konkurencji" ma dotyczyć także... członków rodziny byłego pracownika. Po rozwiązaniu współpracy powinniśmy poinformować dawnego pracodawcę, czy członkowie naszej rodziny nie prowadzą konkurencyjnej działalności.

ZOBACZ: Kobieta to nie człowiek? Znany producent aut podaje zaskakujące informacje [ZDJĘCIA]

Na razie nowy Kodeks Pracy wciąż jest tylko projektem. Choć komisja zakończyła pracę 14 marca bieżącego roku, to jej efekty nie zostały upublicznione. Przekazano je do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zapowiedziało, że musi dokładnie przyjrzeć się projektowi, co może potrwać co najmniej miesiąc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze