bloki z wielkiej płyty

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Badanie stanu technicznego

Będą kontrole domów! Ale brakuje na nie pieniędzy

2023-09-18 17:03

Rusza drugi etap Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do samorządów ma należeć inwentaryzacja wszystkich polskich domów. Ale na to się szybko nie zanosi - pisze „ Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd bowiem nie zapewnił pieniędzy na badanie stanu technicznego budynków.

Będą kontrole domów, ale nie ma pieniędzy

18 września rusza nowa odsłona  Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Samorządy mają prowadzić inwentaryzacje wszystkich budynków na własny koszt, a na ogół je na to nie stać, bo wymagałoby to zatrudnienia dodatkowych pracowników. Samorządy nie zamierzają spieszyć się z inwentaryzacjami. Szacują, że na realizację nowych zadań potrzeba nawet miliarda złotych - informuje "DGP" - To będzie coś w stylu strajku włoskiego. Mamy zadanie, i owszem, będziemy je robić, ale bardzo skrupulatnie i tymi zasobami, które mamy - mówi w rozmowie z "DGP" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy przypominają wyliczenia Ministerstwa Rozwoju, z których wynika, że inwentaryzacja w ramach systemu CEEB ma objąć ponad 5 mln budynków w całym kraju.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

CEEB tworzy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Właściciele nieruchomości musieli złożyć deklaracje o źródłach ciepła, które tam trafią. W kolejnym etapie w CEEB miały pojawić się informacje na temat stanu technicznego budynków. Z ewidencji będzie wiadomo m.in., ile dany budynek zużywa energii, jaka jest grubość ścian czy dachu, jaki jest rok budowy, ile ma kondygnacji i pokoi. Znajdą się tam też dane o stanie stolarki okiennej, drzwiowej i rodzaju ocieplenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze