Stare prawa jazdy do likwidacji. W UE będą obowiązywać certyfikaty. Od kiedy?

i

Autor: Archiwum Stare prawa jazdy do likwidacji. W UE będą obowiązywać certyfikaty. Od kiedy?

Prawo

Będą nowe prawa jazdy? Unia pracuje nad nowa wersją dokumentów

2023-07-24 12:59

Zgodnie z propozycją Brukseli, prawo jazdy w dotychczasowej formie przejdą do historii w ciągu najbliższych siedmiu lat. Komisja Europejska pracuje nad nowymi dokumentami prawa jazdy, które chce ujednolicić. Ma je zastąpić je cyfrowy certyfikat kierowcy z kodem QR, który będzie mógłby być weryfikowany i rozpoznawany w całej UE. Ci, którzy dostali zagranicą mandat, nie unikną kary.

Cyfrowe prawa jazdy pozwolą skuteczniej egzekwować przepisy ruchu drogowego

Jak wyjaśnia portal polskiobeserwator.de, cyfrowy dokument, umożliwienie organom ścigania uzyskania dostępu do krajowych rejestrów praw jazdy.

"Komisja proponuje również wzmocnienie roli ustanowionych krajowych punktów kontaktowych, aby mogły one lepiej współpracować z organami ścigania zaangażowanymi w dochodzenia w sprawie przestępstw. Pozwoli to zaradzić obecnym niedociągnięciom we współpracy między państwami członkowskimi - czytamy na portalu.

Co prawda unijne prawa jazdy są honorowane w innych krajach Wspólnoty, to jednak są problemy ze ściganiem przestępstw transgranicznych. "Według ADAC około 40 proc. przestępstw transgranicznych popełniono bezkarnie, ponieważ albo nie wykryto sprawcy, albo nie wyegzekwowano zapłaty"-przypomina polski oberwator.de.

Portal przypomina, że "osoby, które wyjeżdżają do pracy do innego kraju UE zwykle w ciągu dwóch lat od przeprowadzki muszą wymienić prawo jazdy uzyskane ojczyźnie. Istnieje także problem w rozbieżnościach dotyczących kategorii praw jazdy". 

Inicjatywa Komisji Europejskiej jest obecnie w formie projektu. Zanim stanie się obowiązującym prawem, może ulec wielu zmianom. Zakłada się jednak, że nowe przepisy zostaną zatwierdzone w tym roku i wdrożone w ciągu 7 lat. Przewiduje się okresy przejściowe – kiedy równolegle będą funkcjonowały nowe i stare prawa jazdy.

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Sonda
Czy masz bezterminowe prawo jazdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze