Prawo jazdy

i

Autor: Piotr Kamionka/reporter

Prawo jazdy 2023

Prawo jazdy będzie jeszcze droższe! Już są pierwsze podwyżki

2023-03-09 12:24

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie kosztował 50 zł, praktyczny w kat. B 200 zł, a na autobusy i ciężarówki 250 zł. Taką uchwałę przyjął Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Teraz, takie regulacje wprowadzają pozostałe samorządy na terenie całej Polski.

Opłaty za egzaminy państwowe dla ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami dotychczas regulowało rozporządzenie Ministra Transportu. W znowelizowanych pod koniec 2022 r. przepisach zmieniających ustawę Prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących pojazdami - kompetencje ministra scedowano na sejmiki województw. Na wprowadzenie nowych przepisów samorządy mają czas do 30 czerwca br. - informuje Portal Samorządowy.

Podwyżka opłat za egzaminy na prawo jazdy. Ile będą kosztowały?

Uchwałę dotyczącą cen egzaminów przyjęto już w województwie zachodniopomorskim. Jak przytacza Portal Samorządowy opłata za przeprowadzenie na obszarze województwa zachodniopomorskiego egzaminu państwowego na prawo jazdy albo wymaganego do uzyskania pozwolenia na kierowanie tramwajem będzie wynosiła:

  • przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu - 50 zł
  • przeprowadzenie części praktycznej egzaminu, w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem - 200 zł

  • B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E - 250 zł

WORD-y w kiepskiej sytuacji finansowej. Samorządowcy informowali administrację rządową o problemach

Dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w województwie zachodniopomorskim uzasadniali decyzję o podwyżkach tym, że przy utrzymaniu wcześniejszych cen stabilność finansowa ośrodków nie zostałaby zachowana. Dotychczasowe opłaty zostały ustalone 10 lat temu. Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej rekomenduje przyjęcie jednakowych opłat we wszystkich województwach.

"Samorządowcy, jak i przedstawiciele ośrodków egzaminowania, od lat informowali administrację rządową o pogarszającej się sytuacji finansowej w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Powodem problemów jest m.in. brak waloryzacji opłat egzaminacyjnych, stanowiących ok. 90 proc. przychodów WORD" - przytacza Portal Samorządowy.

Kursy na prawo jazdy z niemal trzykrotnie wyższą ceną niż 10 lat temu

Przedstawiciele branży zwracają również uwagę na wzrost cen kursów na przestrzeni minionej dekady. W 2013 roku za kurs prawa jazdy w Szczecinie, kursanci płacili około 1300 zł - dziś jest to koszt 3500 zł. Dodatkowa godzina jazdy kosztuje między 110 a 140 zł - w 2013 roku był to wydatek rzędu 40-50 zł.

Od kiedy zaczną obowiązywać nowe opłaty? Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Do tego czasu obowiązują stare opłaty.

Sonda
Za którym razem zdaliście egzamin na prawo jazdy? Tylko szczerze!
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Najnowsze