prawo jazdy

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Fałszywe prawo jazdy

Prawo jazdy z zagranicy przez internet? Uważaj, za fałszywy dokument grozi nawet więzienie

2022-08-06 16:26

Zrobienie prawa jazdy za granicą dla niektórych wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Pierwszym krajem, który przychodzi nam na myśl i który jest najbliżej są Czechy. Tam zdawalność jest znacznie wyższa niż w Polsce. Są firmy, które pomagają przyszłym kierowcom w wyrobieniu prawa jazdy, jednak nie zawsze odbywa się to legalnie. Oferują dokument, który może okazać się fałszywy i za który grozi surowa kara.

Prawo jazdy z zagranicy. Czeskie firmy oferują fałszywy dokument

Dla wielu osób podejście do egzaminu na prawo jazdy wywołuje duży stres i aby go uniknąć, przyszli kierowcy szukają różnych sposobów, jak mogą zdobyć dokument uprawniający ich do prowadzenia samochodu. Wolą niestety wybrać łatwiejszą drogę, nie zdając sobie sprawy z późniejszych konsekwencji, które mogą być tragiczne w skutkach. Bowiem wiele czeskich firm oferuje fałszywe dokumenty. Nasz sąsiedni kraj jest jednym z pierwszych, który przychodzi nam na myśl, w przypadku gdy chcemy mieć gwarancję otrzymania prawa jazdy. Zdawalność tam wynosi ponad 90 proc., podczas gdy w Polsce jest to zaledwie ok. 40 proc. Ponadto Czechy jako państwo należące do Unii Europejskiej wydaje takie prawo jazdy, które jest ważne w całej wspólnocie. Oznacza to, że zdający może jedynie zdać „teorię” w Polsce i będzie mógł wymienić czeskie prawo jazdy na polskie. Brzmi kusząco, jednak wcale nie wygląda to tak kolorowo, jak się wydaje.

Czy można zrobić prawo jazdy w Czechach? Tak, ale pod warunkiem posiadania tymczasowego pobytu

Zrobienie prawa jazdy za granicą, w tym przypadku w Czechach, jest możliwe. Kursant natomiast, aby móc w ogóle podejść do egzaminu, musi koniecznie posiadać zaświadczenie o stałym bądź tymczasowym pobycie. Oprócz tego musi przedstawić dokumenty, które świadczyłyby o tymczasowym pobycie przez min. 185 dni w roku. Zatem krótkie wycieczki na nic się zdadzą, bo kursant od razu zostanie zdyskwalifikowany. Są tacy, którzy nawet ten przepis starają się ominąć i podrabiają dokument uprawniający do prowadzenia samochodu, jednak jest to przestępstwo, które w Polsce może się spotkać nawet karą więzienia.

Fałszywe prawo jazdy

Czasami łatwiejsza droga, droga na skróty może przysporzyć nam wiele kłopotów, których przecież wolelibyśmy uniknąć. Zatem zawsze należy weryfikować wszelkie informacje, mimo zachęcającej oferty. Na czeskich stronach internetowych wiele firm oferuje zdanie prawa jazdy jednak osoby, które skorzystały z takich usług,  nierzadko zgłaszają, że zostali oszukani. Nie ma zatem łatwego sposobu, aby uniknąć niektórych przepisów. W przypadku gdy kursant obawia się tego, czy powiedzie mu się podczas egzaminu na prawo jazdy, dobrym pomysłem będzie podejście do niego w innym mieście, gdzie jest znacznie mniejszy ruch.

Sonda
Czy niebezpieczni kierowcy powinni tracić prawo jazdy na zawsze?
Najnowsze