dokumenty

i

Autor: Pixaby

Będą podwyżki wynagrodzeń. Dla pracowników Skarbu Państwa

2021-08-30 10:31

Niedawno rząd przedstawił nową ustawę budżetową z założeniami finansowymi na 2022 rok. "Rzeczpospolita" dostrzegła w projekcie zapis, z którego wynika, że dojdzie do znacznej podwyżki wynagrodzeń dla wysoko postawionych urzędników w państwowych spółkach. Wzrost płac może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nieznacznie więcej mają zarobić także kierownicy państwowych przedsiębiorstw. Jak podaje "Rz", zmiana jest możliwa dzięki wzrostowi wskaźnika przeciętnej płacy, który wyznacza limit zarobków dla urzędników.

Podwyżki dla pracowników skarbu państwa. Nie będzie czasu

"Rzeczpospolita" podała informacje, że tysiące osób pracujących w spółkach Skarbu Państwa, zarobi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie więcej. Mniejsze podwyżki otrzymają również pracownicy kierownicy spółek państwowych. Wynika to z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ustawą budżetową na rok 2022. Akt prawny został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

ZOBACZ: Ile zarabiają urzędnicy? Od pensji głodowych po bajońskie sumy

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Podwyżki obejmą osoby zasiadające w spółkach podległych Skarbowi Państwa, spółkach komunalnych i samorządowych. Drugą grupą, która otrzyma podwyżki to kierownicy przedsiębiorstw państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych.

Zarobki urzędników zależne od przeciętnej płacy

Zwiększenie wynagrodzeń urzędników będzie możliwe dzięki wzrostowi wskaźników przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Jak podaje "Rzeczpospolita", to właśnie średnie zarobki są jednym z czynników branym pod uwagę przy obliczaniu maksymalnych wynagrodzeń urzędników.

Osoby zatrudnione w urzędach podlegają pod ustawę o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. 2016 poz. 1202). "Rz" zaznacza, że w tym roku pod uwagę wzięto wskaźnik z czwartego kwartału 2016 roku (4403,78 zł). W 2022 roku wykorzystane zostaną dane z 2018 roku (5071,25 zł).

Sonda
Czy w państwowych spółkach powinno się zarabiać więcej?

Jak podkreśla "Rzeczpospolita" w wyliczeniach ma być brana pod uwagę wielokrotność wskaźnika. Z tym że w przypadku najwyższych spółek państwowych, jego wysokość może zostać pomnożona nawet 15 razy, co dałoby zarobki na poziomie 76 tys. zł miesięcznie. Do tego mogą dojść także wszelkiego rodzaju dodatki i nagrody.

Najnowsze