ulga dla klasy średniej/pieniądze/banknoty

i

Autor: materiały prasowe Zdaniem analityka czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych! Ale inflacja szybko nie wyhamuje

2022-02-14 12:57

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową o 50 pb. – Ta decyzja była oczekiwana, 50 punktów bazowych podwyżki właściwie wszyscy zakładali i tutaj Rada nie zaskoczyła - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jak informuje kolejna podwyżka jest niemal pewna i należy jej oczekiwać już w marcu. Kuczyński uspokaja, że później możemy spodziewać się przerwy. Wiele zależy od nowych członków RPP, bo skład Rady zostanie w tym roku wymieniony.

Piotr Kuczyński nie ma wątpliwości, że na kolejnym przewidzianym na 8 marca posiedzeniu Rady zobaczymy kolejną podwyżkę stóp procentowych. - Tak jak mówi prezes NBP Adam Glapiński, ale również Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, ta inflacja co najmniej w 50 proc., a myślę, że nawet więcej, pochodzi z zewnątrz - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Kuczyński.

- Zależy więc w dużej mierze od tego, co się będzie działo na rynku ropy, gazu, węgla. Tam na razie ceny szaleją. Spodziewam się, że one zaczną spadać w drugiej połowie roku, ale przed połową roku chyba ulgi nie będziemy widzieli - dodaje.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Glapiński to zaklinacz rzeczywistości

Tarcza antyinflacyjna

Jak ocenia Kuczyński w drugiej połowie roku prawdopodobnie wciąż będzie działać rządowa tarcza antyinflacyjna. - Jakoś dziwnie jestem co do tego przekonany, bo jest to rok przedwyborczy, więc trudno się spodziewać, że rząd nagle powie, że podwyższy nam ceny - uważa analityk.

- W strefie euro inflacja jest dużo niższa. Jeszcze w tej chwili nie widać nacisku na płace, bo to jest bardzo istotne, trzeba rozpędzać tzw. efekt drugiej rundy, czyli my biegniemy do pracodawcy, żeby on zwiększył nam płace, szybko to wydajemy, nakręcamy inflację. Początki tego widać w Polsce, w strefie euro tego nie widać i dlatego oni są spokojniejsi niż my ­- wyjaśnia Piotr Kuczyński.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze