Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
- Komisja stwierdziła, że istnieje potrzeba dalszego działania na szczeblu Unii Europejskiej. Od początku był to priorytet polityczny Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, ale ostatnie wydarzenia jeszcze bardziej uwypukliły potrzebę działań UE w celu ograniczenia rosnących nierówności płac i ubóstwa pracujących - informuje KE. Przedstawiciele komisji zwracają uwagę, że UE szczególnie dotkliwie odczuła skutki pandemii koronawirusa, które wywarły negatywny wpływ na gospodarkę, przedsiębiorstwa i dochody pracowników i ich rodzin w państwach członkowskich.
ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres
Gwarantowane przyzwoite zarobki pomogą w ożywieniu gospodarki i stworzeniu sprawiedliwej i odpornej gospodarki. Płaca minimalna ma tu ważną rolę do odegrania. Według komunikatu KE płaca minimalna może:
- zapewnić pracownikom o słabszej pozycji na rynku bufor finansowy na wypadek trudnej sytuacji;
- stwarzać większe zachęty do pracy, a więc poprawiać wydajność;
- ograniczać nierówności płacowe w społeczeństwie;
- zwiększać popyt krajowy oraz odporność gospodarki;
- pomóc w zniesieniu luki płacowej między kobietami a mężczyznami.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
- Komisja nie ma na celu ustanowienia jednolitej europejskiej płacy minimalnej, ani zharmonizowania systemów ustalania takiej płacy. Wszelkie ewentualne środki byłyby stosowane różnie, w zależności od systemów ustalania płacy minimalnej oraz tradycji państw członkowskich, przy pełnym poszanowaniu kompetencji krajowych i swobody zawierania umów przez partnerów społecznych - zapewnia Komisja.