Mandat za palenie na balkonie? Kary mogą być wysokie

i

Autor: Pixabay

Szkodliwy nałóg

Będzie zakaz palenia papierosów na balkonie? Petycja trafiła do Ministerstwa Zdrowia

2024-10-08 15:19

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła kolejna petycja w sprawie wprowadzenia zakazu palenia papierosów i e-papierosów m.in. na prywatnych balkonach i tarasach – pisze serwis dlahandlu.pl. Podobne przepisy obowiązują już od kilku lat na Litwie. W świetle prawa obowiązującego w Polsce - balkon czy taras jest częścią naszego mieszkania i nie ma tam zakazu palenia papierosów.

Gdzie obowiązuje zakaz palenia papierosów?

 Palenie papierosów na balkonie nie jest nielegalne. Prawo reguluje kwestię  zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych,  do których zaliczamy m.in.: 

* przystanki komunikacji publicznej,

* pomieszczenia obiektów sportowych,

* ogólnodostępne miejsca zabaw przeznaczone dla dzieci,

* pomieszczenia dostępne do użytku publicznego,

* tereny przedsiębiorstw podmiotów leczniczych czy miejsca, w których udzielane są świadczenia zdrowotne.

Zakaz palenia na balkonie. Petycja do Ministerstwa Zdrowia

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła kolejna petycja, w której postuluje się wprowadzenie zakazu palenia papierosów i e-papierosów m.in. na balkonach i tarasach. Portal dlahandlu.pl przypomina, że od stycznia 2021 roku na Litwie obowiązuje zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów.

W tej sprawie  apel do  ministerstwa Zdrowia wystosowała posłanka Gabriela Lenartowicz.

- Do mojego biura poselskiego z prośbą o podjęcie interwencji w ramach wykonywania mandatu kolejny raz zwrócili się mieszkańcy budynków wielorodzinnych poszukujący pomocy przy wyeliminowaniu uciążliwości w postaci pozostawania biernymi palaczami (...)

W ocenie mieszkańców, którzy poprosili mnie o interwencję, nie można wyżej stawiać wartości jaką jest wolność w postaci prawa palenia na własnym balkonie od wartości zdrowia i wolności w postaci prawa do życia we własnym mieszkaniu bez trującego dymu tytoniowego pochodzącego z nieruchomości sąsiedniej. Uważają oni również, że podobnie jak zakłócanie spokoju hałasem jako zabronione, tak samo powinno być uznane za bezprawne zakłócanie miru domowego dymem papierosowym, zwłaszcza że taki dym nie tylko ma nieprzyjemny, drażniący zapach, ale ma także negatywny wpływ na zdrowie - napisała posłanka.

Ministerstwo zdrowia o zakazie palenia papierosów na balkonach

Czy resort zdrowia zajmie się  uregulowaniami prawnymi w zakresie ochrony zdrowia osób niepalących wyrobów tytoniowych, a pozostających bez ich zgody biernymi palaczami?  Wiceminister  Wojciech Konieczny, sekretarz stanu tak odpowiedział: 

" (...) zgodnie z kierunkiem profilaktyki zdrowotnej Unii Europejskiej, szczegółowo określonym w dokumencie pn.: Europejski plan walki z rakiem. Jednym z ważniejszych jego elementów jest wdrażanie skutecznych działań ograniczających używanie tytoniu (w tym podgrzewanych wyrobów tytoniowych). Działania te będą dążyć do osiągnięcia celu jakim jest „Europa całkowicie wolna od tytoniu” oraz ukształtowanie pokolenia wolnego od tytoniu, poprzez ograniczenie liczby osób uzależnionych od wyrobów tytoniowych do poziomu 5 proc.w 2040 r." 

Zlecenie rekomenduje również objęciem zakazem używania ww. produktów miejsc gdzie przebywają dzieci (tj. szkoły, przedszkola, palce zabaw, pływalnie, parki, ogrody zoologiczne), obszarów związanych z zakładami usługowymi (w tym ogródki restauracyjne, balkony, tarasy itp.), przystanki autobusowe, pomieszczenia miejsc pracy, placówki ochrony zdrowia, placówki edukacyjne, jak również wejścia do centrów handlowych i restauracji oraz prywatne samochody (m.in. podczas przewozu dzieci). Domy mieszkalne (w tym wielorodzinne) nie należą do żadnej z tych kategorii. W Polsce zakazu na razie nie będzie.

- Mieszkania domu mieszkalnego(również wielorodzinnego) nie można zatem zaliczyć do przestrzeni publicznej ze względu na funkcję, do której należy m.in.ochrona prywatności. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których ingerencja z zewnątrz w tryb życia mieszkańców dopuszczalna jest w szczególnych przypadkach (np. bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia) - wyjaśnia Wojciech Konieczny.

QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się sklep w którym w Polsce Ludowej można było kupić rękodzieło ludowe i artystyczne?
QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej
FORUM EKONOMICZNE 2024 - ANNA RULKIEWICZ
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze