PiS zapowiada wsparcie dla matek w trudnych ciążach
W wywiadzie dla "DGP" Wróblewski podkreślił, że zobowiązanie ustawodawcy względem rodzin, w których na świat przyjdzie dziecko obarczone ciężką, nieodwracalną wadą, "wynika z konstytucji".
- I rzeczywiście trybunał o tym obowiązku pomocy państwa wobec rodzin i matek w trudnych ciążach oraz wobec osób z niepełnosprawnościami przypomniał. Jest zaniedbaniem z naszej strony, szczególnie Ministerstwa Rodziny, że tych konkretnych rozwiązań nie ma. Od roku jest natomiast gotowy projekt poselski w zakresie wsparcia rodzin i matek w trudnych ciążach, który łączy propozycje hospicyjne ministra Michała Wójcika, parlamentarnego zespołu życia i rodziny oraz niektóre MRiPS - stwierdził.
Polecany artykuł:
Pytany, czego zaniedbano w pierwszej kolejności, poseł PiS odpowiedział, że "nie zaczynamy od zera, bo od 2016 r. jest program "Za życiem".
- Natomiast w ocenie TK to nie wystarcza i dlatego potrzebna jest zmiana: systemowa pomoc psychologiczna dla matek i rodzin, szeroki, równy w całym kraju dostęp do hospicjów perinatalnych. Ważnym elementem wsparcia byłoby jednorazowe bądź wypłacane w kilku ratach świadczenie z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka. Optujemy, aby zostało podniesione do 20 tys. zł. To powinno być zrobione zaraz po ogłoszeniu wyroku TK. Brak działania jest swoistym lekceważeniem trybunału" - zwrócił uwagę.
Więcej opieki dla niepełnosprawnych ze strony państwa
Dodał, że "są też inne ważne sprawy". "Po pierwsze, kwestia opieki nad dorosłymi niepełnosprawnymi po śmierci rodziców. Po drugie, oczekiwana przez rodziny osób z niepełnosprawnościami możliwość łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Złożyliśmy z grupą 20 posłów interpelacje w tych sprawach do Ministerstwa Rodziny" - wyjaśnił Wróblewski.
Jak zaznaczył, "sprawa wsparcia dla matek w trudnych ciążach jest pilna, wynika wprost z orzeczenia TK".
- Brak jej rozwiązania jest istotnym argumentem ze strony przeciwników ochrony życia. Ma także inną konsekwencję. Przysłania dorobek Zjednoczonej Prawicy w sferze pomocy chorym, słabszym, z niepełnosprawnościami: znaczące podwyższenie najniższych rent i innych świadczeń, wprowadzenie 500 plus dla osób trwale niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wdrożenie programu "Dostępność plus" - podsumował poseł.