Benzyna o 29,2%

i

Autor: shutterstock

Benzyna po 6 złotych za litr! Ceny ropy blisko najwyższych poziomów

2021-10-13 10:00

Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od X 2014 r. Globalny kryzys energetyczny napędza popyt na energię w okresie poprzedzającym zimę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,47 USD, niżej o 0,21 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 83,25 USD za baryłkę, niżej o 0,2 proc. W 2021 r. ceny ropy poszybowały w górę, ponieważ poprawa aktywności gospodarczej po pandemii Covid-19 wpłynęła na zwiększenie konsumpcji paliw i spadek zapasów ropy i jej produktów.

 W ciągu ostatnich kilku tygodni notowane są poważne braki gazu ziemnego, a tymczasem na półkuli północnej zbliża się zima i inwestorzy poszukują zamienników do produkcji energii, stąd też większe zainteresowanie ropą.

 - Na razie nie można powiedzieć, że ceny ropy osiągnęły szczyt. To, czy notowania surowca dojdą do poziomu 90-100 USD za baryłkę, będzie zależało od tego, jak będzie zimno - mówi John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services Pte. -W międzyczasie może nastąpić pewien skok cen i pewna zmienność. Teraz wszyscy obserwują słupki rtęci na termometrach - dodaje.

 Międzynarodowa Agencja Energii, która doradza krajom uprzemysłowionym w zakresie polityki energetycznej, w środę przedstawi swoje prognozy dla globalnych rynków energii.

 Tymczasem wicepremier Rosji Aleksander Nowak ocenił w wywiadzie dla Rossija TV, że kryzys energetyczny, z jakim obecnie zmaga się świat, wynika ze zbyt pospiesznego przejścia na odnawialne źródła energii.

 Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 0,2 proc.

TOMASZ WALCZAK VIDEOBLOG: Opłata paliwowa. Będą podwyżki na stacjach benzynowych?
Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze