"Bezcenny dar życia". Polska gospodarzem Światowego Dnia Donacji i Transplantacji

Szpial w Kaliszu nie będzie jednoimienny
Autor: fot. Szpital w Kaliszu, Facebook

26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, którego gospodarzem w 2020 roku jest Polska. W akcję edukacyjną dotyczącą donacji zaangażował się Tomasz Kot, który zainteresował się tematem transplantologii grając doktora Religę w filmie „Bogowie”.

Polska transplantologia osiąga najwyższe światowe poziomy, jeżeli chodzi o innowacyjność i skuteczność operacji ratujących życie. Nieco gorzej nasz kraj wypada jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzanych przeszczepów – plasujemy się w środku europejskiej stawki. Nieodłączną stroną transplantologii jest donacja. W Polsce liczba przekazywanych do przeszczepów narządów jest niestety nieporównywalnie mała w porównaniu z pozostałymi krajami europejskimi.

Dostawa sprzętu medycznego do szpitala w Drawsku Pomorskim

Moment rozmowy o przekazaniu narządów to zawsze chwila bardzo trudna emocjonalnie i dla bliskich zmarłego, jak i dla koordynatorów donacyjnych. Jedynie 17% badanych deklaruje, że kiedykolwiek rozmawiało z bliskimi o swojej decyzji odnośnie przekazania narządów po śmierci.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Pamiętajmy o seniorach

Uratowani dzięki przeszczepom

Aktor Tomasz Kot, który zagrał m.in. w filmie "Bogowie" zaangażował się w akcję uświadamiającą, jak istotna jest transplantologia. W specjalnym spocie mówi w imieniu osób, którym przeszczep cudem uratował życie oraz ich bliskich. "Rodziny dziękują za bezcenny dar życia" - mówi Tomasz Kot.

Najnowsze