Polska Cyfrowa a polska służba zdrowia

i

Autor: Photos.com "Polska Cyfrowa" a polska służba zdrowia

Bezpłatna służba zdrowia to mit? Tyle wydajemy na leczenie z własnej kieszeni

2020-02-27 14:06

Wydawałoby się, że państwowa służba zdrowia powinna zapewniać dostęp do opieki medycznej każdemu kto płaci składki na Narodowy Fundusz Zdrowia. Teoretycznie… bo w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, a przeciętna polska rodzina coraz więcej pieniędzy wydaje na leczenie prywatne. Wynika to przede wszystkim z długich terminów wizyt do specjalistów czy z niższego poziomie leczenia jak jest na przykład w stomatologii.

Mało kto dzisiaj korzysta z usług dentysty państwowego, to ten rodzaj specjalisty, do którego Polacy o wiele chętniej chodzą prywatnie. I choć takie wizyty często są horrendalnie drogie to poziom leczenia i dostęp, do między innymi znieczulenia, jest o wiele lepszy. Jednak stomatologia to nie jedyna specjalizacja, którą coraz częściej prywatnie wybierają pacjenci. Jak wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeciętna polska rodzina wydała w ostatnim miesiącu aż 557 złotych właśnie na prywatne leczenie. Takie wyniki świadczą nie tylko o większych możliwościach finansowych naszych obywateli ale przede wszystkim ukazują nie najlepszy stan polskiej służby zdrowia.

Zobacz również: Masz KORONAWIRUSA? Zapłacą ci nawet kilka tysięcy złotych!

Średnie wydatki na prywatne leczenie na poziomie 557 złotych to spora kwota, zwłaszcza w porównaniu z okresem kilku lat wstecz, kiedy to miesięcznie na poprawę zdrowia przeznaczaliśmy średnio 103 złote.

Czytaj także: Stracił kilka tysięcy złotych przez oszustów! UWAGA na fałszywe linki do płatności!

Często decyzja o wizycie u lekarza prywatnego wcale nie jest podyktowana wyborem lecz jest niezbędna. Kolejki w przychodniach i szpitalach do specjalistów wymuszą poniekąd na Polakach odpłatne leczenie. Ponad połowa ankietowanych zapłaciła za wizytę u kardiologa (51,2 proc.), ginekologa, diabetologa czy innego specjalisty, druga połowa (50,5 proc.) u dentysty. Polacy również bardzo dużo wydają na leki. W ubiegłym roku przeznaczyliśmy na nie aż 3,96 mld złotych.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze